İstihbarat Nedir? İstihbaratta Çalışmak İçin Ne Gereklidir?

1 150

İstihbaratta çalışmak için ne yapılır?

İstihbaratta düşünüldüğü gibi duygusallığa yer verilmez. Aile veya arkadaş bağlarınızı bir anda kesebilecek kadar güçlü bir iradeye sahip olmalı ve duygusallığı hayatınızda önemli bir noktaya koymaktan kaçınmalısınız. İstihbaratta çevirmenlik ve kasiyerlik yapan personeller bu kadar iradeli olmak ve duygularını sınırlamak zorunda değildir. Ancak kritik görevlerde ve sahalarda olan personeller oldukça dikkatli, disiplinli ve mantıksal zekâda olmalıdır.

İstihbarat Nedir? İstihbaratta Çalışmak İçin Ne Gereklidir?

İstihbaratçı deşifre olduğunda ne yapar?

İstihbarat örgütünde siyah veya beyaz renk yoktur. Her şey gridir net çizgiler bulunmaz. İstihbaratçının deşifre olması durumu dünya çapında bilinirse kişinin istihbarat örgütünde çalışması mümkün olmayabilir ancak  istihbarat örgütlerinde izlenecek yol ve yöntemler bitmediği için farklı şekillerde ve farklı şehirlerde personel çalıştırmakta mümkündür. Örnek vermek gerekirse istihbaratçısınız ve deşifre olduysanız MİT (Milli İstihbarat Teşkilatı) sizi alıp farklı kılıklarda, farklı şehirlerde ve farklı kimliklerle çalıştırabilir. İstihbarat örgütü çok kapsamlı bir örgüt kuruluşu olduğu için sabit kararlar ve kurallar yoktur. Buna rağmen istihbaratçı kişiliği; dakik, kurallara sabit, zeki, kolay adapte olabilen, muhakeme yeteneği yüksek ve disiplinli kişilikte olmalıdır. 

İstihbarat Nedir? İstihbaratta Çalışmak İçin Ne Gereklidir?

Türkiye’de istihbarat nasıl yürütülür?

İstihbarat çalışanları belirli testlere tabi tutulur ve dayanıklılık seviyeleri ölçülür. Bu ölçüde gerekli eğitim varsa verilir mevcut iş alanlarında personellerin performansına ve zekâsına dair testler tutulur. Bunun sonucunda kişinin pozisyonunu daha net olarak belirlenir. Silahlı Kuvvetler, Hariciye Bölümleri, Güvenlik Tahkikat, Dış Operasyonlar Başkanlığı, Elektronik Teknik İstihbarat Başkanlığı, Sinyal İstihbaratı Başkanlığı gibi başkanlıklar bulunmaktadır. İstihbarat oluşumu ciddi, kolay adapte olabilen her türlü denetim ve sorumluluk bilincinde insanlara ihtiyaç duyar ve bu ölçüde personel yetiştirip devlet bünyesine kazandırır. Özellikle küçük yaştan itibaren annesi babası veya yakın çevresi bulunmayan aile bağları kopuk çocuklar iyi okullarda okutulup gerekli eğitimi tahsil ettikten sonra istihbarat örgütlerinde devlet bünyesinde çalıştırılır. Teknolojik olarak özel teknolojik donanımlar, ses kayıt cihazları, uydular, Göktürk gibi milli teknolojik kapasitede araçlar kullanılır. Türkiye Cumhuriyeti devletinde bu tarz altyapı oluşturulur. Örnek vermek gerekirse bir istihbarat ajanı hedefteki kişinin fiziksel özellikleri, hoşlandığı kişilik tipleri, hobileri, eğer hedef erkekse hoşlandığı kadın psikolojisi, hayata dair bakışı, iletişimde bulunduğu kişiler gibi birçok bilgi toplanır. Bu toplanan bilgilerden mütevellit bunlar çözümlemeye tabii tutulur ve onu cezbedecek bir tuzak karşısına çıkartılır. Türkiye’de MİT’in kullandığı birçok tuzaktan sadece biridir bu. Üstelik İran gibi ülkelerde bu bahsedilen bal tuzağı oldukça çok kullanılır. Özellikle kadın ajanların en etkili silahıdır ve genelde bürokratlar, siyasiler bu tuzağa düşer diyebiliriz. İstihbarat çalışanları isimsiz kahramanlardır ve gecesi gündüzü olmadan ülkemiz ve istikbalimiz için önlem ve tedbir alırlar. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nde bu iş titizlikle yürütülür.  

İstihbarat kelime anlamı nedir?

İstihbarat kelimesi İngilizce ve Fransızcada “intelligence” kelimesi ile ifade edilir. Anlamı akıl zekâ olan istihbarat kelimesinin Türkçe anlamı haber almaktır. Geleceği görebilmek, sorunları çözebilmek, devletin ve devletlerin imkân ve tecrübelerini denetlemek, muhtemel iyi veya kötü sonuçları önceden tespit etmek için istihbarat örgütü dünyanın her yerinde elzem bir kuruluştur.

1 yorum
 1. Nathaniel diyor

  Wonderful blog! I found it while surfing around on Yahoo News.
  Do you have any suggestions on how to get listed in Yahoo
  News? I’ve been trying for a while but I never seem to get there!

  Thank you

  my site Twicsy

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.