Bergen’in Yürek Burkan Hikayesi! İşte Acıların Kadını

0 192

Geçtiğimiz günlerde sinemaya aktarılan ve başrolü Farah Zeynep Abdullah’ın üstlendiği trajik hikâyesiyle yüreklere dokunan usta sanatçı Bergen’i (acıların kadınını) yakından tanıyalım.

BERGEN KİMDİR?

Acıların kadını olarak anılan Bergen, başarılı bir müzisyen ve arabesk şarkıcısıdır. Bergen’in hayatı mücadele ve zorluklarla geçmiş, yüzü gülmemiştir. Yaşadığı trajik olaylar onun acıların kadını olarak anılmasına neden olmuştur. Bergen’in asıl adı Belgin Salmışer’dir. Yedi çocuklu bir ailede dünyaya gelen Bergen Mersin’de doğmasına rağmen daha sonra anne ve babasının boşanması sonucu küçük yaşlarındayken Ankara’ya yerleşmiştir. Oldukça başarılı olan Bergen, Ankara Devlet Konservatuarı’nda piyano bölümüne girmiştir. Üstelik okulu birincilikle bitirmiştir. Fakat ne yazık ki hayat şartlarının getirdiği maddi sıkıntılar nedeniyle konservatuardan ayrılmıştır. Bir süre memur olarak PTT bünyesinde çalıştı.

HAYATI VE KARİYERİ

Bir gece Ankara’da arkadaşları ile eğlenmeye gittiğinde Seyman Kulüp isimli pavyonda arkadaşlarının ısrarından ötürü sahneye çıkar ve bir şarkı söyler. Orhan Gencebay’ın “Batsın Bu Dünya” isimli şarkısını söyleyen Bergen herkes tarafından beğenilir. Pavyon sahibi Bergen’e sahne almasını teklif eder ve Bergen’in müzik kariyeri bu adımla başlamış olur. Bergen Ankara’da birçok pavyonda çalıştıktan sonra Adana’dan teklif gelir ve yoğun ısrar üzerine Adana’ya gider.

Adana’da Halis Serbest ile tanışır. Halis Serbest, her gün pavyona gelir, en ön masada oturur ve Bergen’i izlerdi. Sürekli çiçek ve hediyeler gönderen Halis Serbest yoğun ısrarlar üzerine sonunda Bergen’i ikna eder ve evlenirler. Bergen birikim yapıp bir taksi almıştı ve ödeyemeyen yanmıştı taksisi. Daha sonra Halis ben öderim yenisini alırım diyerek onu teselli etmişti. Ancak daha sonra taksiyi Halis’in yaktığı ortaya çıktı. Bergen Halisle ve evlenmişti bunlardan haberi yoktu. Onu iyi ve şefkatli bir adam zannetmişti. Onlarca kez ezildi, dayak yedi. Halis eve arada bir gelmiyordu. Başkası ile evli olduğu ortaya çıktı. Bergen Halis’ten boşandı. Nikâh memuru da yalandan ibaretti. 7 ay hapis yatmasının ardından 1990 yılında serbest bırakıldı.

Bergen

Norveç’in Bergen şehrinden etkilendiği için sahne adını Bergen olarak belirleyen sanatçı, Feyman Gece Kulübü’nde Grup Lokomotif orkestrası ile birlikte Türk Sanat Müziği, Türk Hafif Müziği ve dönemin modası olan arajmanlardan oluşan repertuarlarla sahne aldı. Sanat yaşamındaki çıkışı devam ederken kocasının şiddet göstermesine dayanamayan Bergen, birçok kez eşinden kaçtı. Ekim 1982’de İzmir’de çalışırken Halis’in azmettirmesiyle yüzüne kezzap atıldı. Bu saldırıda tek gözünü kaybeden ve vücudunun büyük bir kısmı yanan Bergen, tedavi sonrası Kibariye’yi meşhur eden ‘Kimbilir’ şarkısının bestecisi tarafından bir şekilde ikna edilip sahneye çıkarıldı.

31 Ekim 1982’de Bergen’in yüzüne kezzap atılmasının ardından azmettirici olarak yargılanan Halis Serbest, 12 yıl hapis cezası aldı. Bergen kezzap atılan yüzü için ağır bir ameliyat geçirdi. Albümün tanıtım turnesi için gittiği Adana Pozantı’da 14 Ağustos 1989 tarihinde boşandığı eşi Halis Serbest tarafından altı kurşunla vurularak, 30 yaşında gencecik olarak öldürüldü. 15 yıl hapis cezası ile yargılansa da aldığı ceza sadece 7 ay oldu. Bergen’in cenazesi memleketi Mersin’de defnedildi. Genç bir kadın, başarılı bir sanatçı hırs uğruna acımasızca yaşamdan koparıldı.

Bergen’in Hayatı 4 Mart’ta Sinemeya Aktarıldı

Hüzün dolu hayatı ile dikkatleri çeken Bergen’in hayatı filme aktarıldı. Film izleyenlerin beğenisini toplarken Bergen oyuncuları kim ve Bergen filminde hangi oyuncular oynuyor gibi konular araştırıldı. Peki, Bergen oyuncuları kim?

Bergen filmi 4 Mart 2022 tarihinde vizyona girdi. Farah Zeynep Abdullah, Erdal Beşikçioğlu ve Tilbe Saran’ın başrolleri paylaşacağı filmde, ayrıca Ali Seçkiner Alıcı, Nergis Öztürk, Şebnem Sönmez, Ahmet Kayakesen, Nurcan Eren, Suzan Kardeş ve Arif Pişkin gibi ünlü oyuncular yer aldı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.