Şekerden Etkilenmeyen Grönlandlılar

0 93

Grönlandlı insanların bazıları neden şekerden etkilenmiyor? Tüm dünya yapılan araştırma snrası hayretler içinde kaldı! Sizler için bu konuda bilimsel bir araştırma yaptık.

Gün içerisinde tüketilen malzemelerden biri de şekerdir. Günümüzde insanların çoğu şekerden etkilenmektedir. Fazla kullanımı ise üç beyazdan biri olduğu için obezite, kalp rahatsızlığı, diş hastalıkları gibi pek çok hastalığın tetikçisidir.

sekerden-etkilenmeyen-gronlandlilar

Fazla sayıda şeker tüketip bundan zararlı olarak etkilenmediğinizi bir düşünün. Sizce de harika değil mi? Bu özelliğe sahip olan insanlar var. İsterseniz bunun nasıl olabileceğini açıklayalım.

Böylesine harika bir özelliğin nedeni ne olabilir?

Bazı Grönlandlıların sahip olduğu bu özelliğe sebebiyet veren şey bağırsak duvarında yer alan sükraz-izomaltaz enzimi eksikliğidir. Bu enzim eksikliğinden ötürü belli gıdalarla vücuda alınan şeker, sindirim sisteminde yeterli olarak sindirilememektedir. Grönlandlıların sahip olduğu genetiğe sahip olan insanlar şekerden kötü etkilenmiyor! Aksine şeker onlara fayda sağlıyor. Grönlandlılar şekerin fayda sağladığı tek insan grubu olarak tarihe geçtiler.

şeker

Kopenhag Üniversitesinden bir grup araştırmacı, bağırsak bakterileri ve yıllardır uyguladıkları diyetin bazı Grönlandlılara görülmemiş bir genetik çeşitlilik sağladığını ortaya koydu. Kopenhag Üniversitesi, Güney Danimarka Üniversitesi ve Grönland’daki bazı araştırma enstitülerinde ulunan uzman araştırmacılar, 6.551 yetişkin Grönlandlının sağlık verilerini analiz etmiş ve ayrıca fareler üzerinde deneyler yürütmüştür. Bunun üzerine sükraz-izomaltaz eksikliği bulunan insanlarda şekerin kan dolaşımında emilmediği bunun yerine doğrudan bağırsaklara gittiği tespit edilmiştir. Yani şeker bu insanlarda özel şekilde metabolize edilmekteydi. İki fare grubu test edilmiştir. Enzim eksikliği olan ve enzim eksiliği olmayan grup. Ayrıca bu enzim eksikliğine sahip olan fare grubu daha sağlıklı çıkmıştır testlerde.

Bu durumun yetişkin Grönlandlılar için yararı fazla olsa da bu geni taşıyan çocuklar için aynı şeyi söylemek mümkün değil. Çocuklar, bağırsak bakterilerinin şekere alışamaması nedeniyle sık sık karın ağrısı ve ishal gibi nedenlerden şikayette bulunmaktalar. Ancak yaş ilerledikçe bu şikâyetlerin büyük kısmı kaybolmakta ve bireyler sağlıklı olarak yaşamlarını sürdürmekteler.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.