Ursula K. Le Guin Kimdir?

0 74

Ursula K. Le Guin’in Yaşamı nasıldır?

Ursula K. Le Guin kimdir? Kitapları ve yaşamı nasıldır? Nelerden hangi yazarlardan etkilenmiştir? Kitaplarında insanlara hangi mesajı vermiştir? Ursula K. Le Guin hakkında her şey

Amerika’nın en önemli yazarlarından olan Ursula K. Le Guin 21 Ekim 1929 tarihinde Kaliforniya eyaletinde doğdu. Genellikle bir bilimkurgu ve fantezi yazarı olarak tanımlanan Le Guin aynı zamanda “Amerikan Edebiyatının önemli bir sesi” olarak tanınır. Tüm dünyada bilim kurgu ve fantezi edebiyatının en önemli yazarlarından kabul edilmiştir. Bu alandaki eserlerin yanı sıra şiir, çocuk edebiyatı, tiyatro gibi alanlarda çevirmen olarak katkıları olmuştur.

Ursula K. Le. Guin antropolog bir baba, psikolog ve yazar olan bir annenin kızıdır. Ebeveynleri ve üç erkek kardeşi ile birlikte kültürel çeşitlilik fikrinin hakim olduğu bir ev ortamında büyüdü. Kitapları 40’dan fazla dile çevrildi ve milyonlarca satış yaptı. Ursula K. Le Guin cinsiyetçi kalıplara meydan okuyan tarzı ile fantastik ve bilim kurgu alanında kendine özgü bir üslup geliştirdi.Ursula K. Le Guin Yerdeniz serisi, Karanlığın Sol Eli, Mülksüzler, Sürgün Gezegeni gibi kitapları ile büyük ses uyandırmıştır.

ursula-le-guin-01

50’li yıllarda bilim kurgu türünden kitaplar yazmasına karşın ilk kitabını ancak 1965 yılında yayınladı. 1974 yılında Mülksüzler kitabı çıkana kadar 6 adet bilim kurgu romanı yayınladı.Bu tarihten sonraki eserlerinde fantastik ögelere daha ağırlık vermeye başladı. Yazdığı kitapları ile bilim kurgu severlerin gönlüne taht kurdu ve bilim kurgunun kraliçesi olarak anılmaya başladı.Fantastik edebiyat alanında çok değerli olan Gandalf Ödülü’ne layık görüldü.

Bilim kurguya yeni bir bakış açısı kazandıran Le Guin, yeni dalga bilim kurgunun önemli temsilcilerinden oldu.Ursula K. Le Guin ilk öyküsünü 9 yaşında yazdı ve bir bilim kurgu dergisine gönderdi. Seçkin üniversitelerde edebiyat eğitimini tamamlayarak fantastik ve bilim kurgu kitaplar yazmaya başladı. Nebula, Hugo, Locus ve Dünya Fantezi ödüllerini iki kere olmak şartı ile kazandı. Amerika edebiyatına sağladığı katkılar nedeni ile Yaşayan Efsane Seçildi. 2002 yılında Amerikan Ulusal Kitap ödüllerine layık görüldü. Yerdeniz Öyküleri Goro Miyazaki tarafından animeye uyarlandı.Değerli yazar Ursula K.Le GuinKaranlığın Sol Eli ile okurlarına cinsiyet kavramının olmadığı bir toplumun yapısını sundu ve düşündürdü.

Yazarın bir diğer büyük özelliği olan ekolojiyi çok iyi şekilde kullanmasıdır. Bu özelliğe Hainish Cycle romanlarında ön plana çıkmaktadır. Le Guin kurguladığı farklı ekosistemleri ve gezegen yaratma dehası ile anarşist, çevreci ve feminist yönü okuyucularını hayran bırakmaya yetmiştir. Ursula K. Le Guin 22 Ocak 2018 tarihinde ABD Oregon’da 88 yaşında hayata gözlerini yumdu.

ursula-le-guin-0

Tarzı ve Etkilendikleri nelerdir?

Le Guin’in istisnasız en çok J.R.R Tolkien’den etkilendiğini söylersek yanlış düşünmüş olmayız. Le Guin’in üzerinde Yüzüklerin Efendisi‘nin de büyük etkisi vardır. Bunlardan etkilenmesinin ana nedenini tabiki yazarın fantastik bilimkurgu eserlerinden anlatabilirsiniz. Bilim kurgu olarak etkilendiği yazarlar arasında P.K. Dick gibi yazarlar da vardır.

Ursula K. Le Guin Kitapları ve Okuma Sırası

Ursula L. Guin’in eşsiz eserlerinden bahsedecek olursak eserlerinde Psikoloji, Antropoloji, Sosyoloji gibi konular oldukça hakimdir. Buna cinsiyet çalışmaları da dahil edilebilir elbette. Ayrıca halkları, topumsal ayrımları, farklılıkları da işler eserlerinde. Özellikle Dünya’ya Orman Denir eserinde işgal altında olan bir cennetin ve buranın köle edilmiş halklarının çektikleri, algı biçimleri ve işgal eden kitlenin de bu halka olan algı biçimini çok güzel işlemiş ve işgal edilen kitlenin beyaz insanlar yerine yeşil kısa boylu bir ırk olması oldukça dikkat çekicidir. Ursula Le Guin burada bizlere aktarmak istediği gelişmiş halk ile kırsal kesimin iişkisidir. Bu bakış açısının tam tersi ise Sürgün Gezegeni adlı eserde yer alır. Eserlerinde kadın-erkek eşitliğine de çarpıcı bir biçimde değinir.

Biraz da Mülksüzler eserine değinelim. Mülksüzler bir anarşist ütopya eseridir. Günümüzdeki efendi-köle ilşkisinden bahseder ve onla mücadele etmek yerine karşısında pasif bir direniş sergiler. Türk okurların içselleştirdiği ve sevdiği yazarlardan biridir Ursula K. Le Guin. Yazarın yarattığı karanlık dünya, ele aldığı çarpıcı konular Türk okuyucuları ve tüm dünyayı etkilemiştir.

“Şimdi nasıl yaşadığımıza alternatifler görebilecek ve korkuya kapılmış toplumumuz ile saplantılı teknolojilerinin ciğerini okuyabilecek yazarların seslerini duymak isteyeceğimiz zor zamanlar geliyor sanırım. Özgürlüğü hatırlayan yazarlara ihtiyaç duyacağız. Şairlere, vizyonerlere – daha büyük bir gerçekliğin realistlerine.” Ursula K. Le Guin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.