En İlginç Fobi Türleri

0 96

En ilginç fobi türlerini hiç merak ettiniz mi? Daha önce hangi fobilere sahip olduğunuzu hiç düşündünüz mü? Sizler için en ilginç fobi türlerini araştırdık.

Fobi Çeşitleri

1-Özgül Fobiler

Yaygın görülen özgül fobiler arasında hayvan fobileri vardır. Kedi, köpek, böcek, yılan hatta ilginç olarak tavuk korkusu hayvan fobileri arasındadır.Yükseklik korkusu da sıkça karşılaşılanlardandır. Balkonda oturmaktan, asansörle çıkmaktan hatta uçağa binmekten oldukça korkarlar. Uçak fobisi aynı zamanda yükseklik korkusu olmayanlarda da tek başına görülebilir. Uçağın düşeceğine, kötü bir durum yaşanacağına dair duyulan korkudur. Bu da kişilerin seyahat etmesini zorlaştırır.

en-ilginc-fobi-turleri

Kan fobisi de bir diğer özgül fobidir. Kan görünce ya da yaralı birini görünce kalp atışlarının hızlanması, bayılacak kadar fenalaşmak hatta bazen bayılmak bu korkuyu yaşayan insanların verdiği tepkilerdendir. Kan fobisi olan kişiler doktora gitmekten, kan aldırmaktan, iğne olmaktan aşırı korku duyarlar ve kaçınırlar. Bu durum insan hayatını önemli ölçüde olumsuz etkiler.Kapalı alan fobisi de kişiyi ciddi sıkıntıya sokan korkulardan biridir. Kapalı ya da basık, dar alanlarda “boğuluyor” gibi hissederler. Bu kişiler asansöre binmekten, mr’ a girmekten, yeraltı geçitlerine, metroya binmekten, tavanı alçak ve dar koridorlarda ya da odalarda olmaktan korkarlar.Özgül fobilere sayılabilecek daha birçok örnek vardır. En ilginç olanlar arasında; ayna korkusu, ölüm korkusu, simetrik olmayan şeylerden korkma, yutkunma korkusu, yerçekimi korkusu, doğal çevre korkusu sayılabilir.

2-Sosyal Fobi

Sosyal fobi de hayatı ciddi ölçüde olumsuz etkileyen fobilerdendir. Sosyal kaygıları yüksek olan insanlar toplum içinde olmaktan, kalabalıkta yürümekten, konuşmaktan, yabancılarla iletişim kurmaktan kaçınır ve bu duruma maruz kalmaktan büyük korku duyarlar. Dikkat çekmek istemezler. Yabancılarla iletişim başlatmaktan korkarlar.

3-Agorafobi

Agorafobik kişiler; bulundukları bir ortama ve duruma bağlı olarak, panik atak esnasında ya da bir rahatsızlık durumunda, kendilerine kimsenin yardımcı olamayacağını ve o durumdan kaçamayacaklarını düşündükleri için korku duyarlar. Agorafobi panik atak geçirme korkusu ve ölüm korkusunu da içerir.Bu fobiyi yaşayan insanlarda korku duyulan ortamlar farklılık gösterir.Toplu taşımaya binmek otobüs, tren, uçak vb,Kalabalıkta olmak,Açık alanlarda olmak otopark, köprü vb,Evin dışında yalnız olmak,Kapalı alanlarda olmak tiyatro, sinema vb.Ancak fobilerin tedavisi mümkündür. Çözüm bulunmadığı takdirde ömür boyu sürebilen bu korkuların tedavisi bilişsel-davranışçı terapi, ilaç ve nefes egzersizleri ile yapılabilmektedir.Unutmayın, fobileriniz yüzünden hayatınız kabus olmak zorunda değil! Destek alabilir ve tedavi olabilirsiniz.

en-ilginc-fobi-turleri-1

İlginç Fobiler

Anatidaefobi: Bu fobisi olan kişi, bir ördek tarafından izlendiğini düşünerek korkabilir. Bu fobi çoğunlukla çocukluk döneminde bir ördeğin saldırısına uğramış veya bir ördek tarafından kovalanmış kişilerde bulunur.

Geletofobi: Kişinin kendisine gülünmesinden veya dalga geçilmesinden korkması durumudur. Bu fobiye sahip olan kişiler genelde bulunduğu ortamda atılan her kahkahanın kendileri hakkında olduğunu düşünür. Çoğu insan kendisine gülünmesini veya kendisiyle dalga geçilmesini sevmez fakat bu fobiye sahip olan insanların bu durumu içselleştirdiği ve bu duruma karşı fazla korku duyduğu görülür.

Agirofobi: Bir caddede karşıdan karşıya geçme korkusuna denilir. Bu fobiye sahip olan kişiler özellikle de yaya geçitlerinde büyük korku yaşarlar.

Haptofobi: Dokunulma hissinden korkulmasıdır. Dokunmak bu kişilerde yanma hissiyatına neden olur.

Teknofobi: Gelişmiş olan teknolojiden korkmaktır. Son günlerde teknolojide görülen büyük yenilikler ve yapay zekanın oldukça geliştirilmesi bu fobiyi taşıyan kişilerin tedirginlik ve gerginlik düzeyinin artmasına neden olur. Yapay zekanın ilerlemesi ve kötü bir hal alması bu kişilerin en büyük korkuları arasındandır.

Panfobi: Her zaman var olan bir kötülüğe inanma ve bunun sonucunda da her şeyden korkma durumudur. Tıp literatüründe bu durum fobi olarak geçmez.

Roller Coaster Fobisi: Yükseklikten, hissedilen basınçtan ve yüksek hızdan kaynaklı görülen bir fobidir. Bu fobiye sahip kişiler Roller Coaster’a bindikleri zaman kendilerini güvensiz ve çaresiz hissederler.

Filemafobi: Birini öpmekten veya öpülmekten duyulan gerginliktir.

Ranidafobi: Kurbağalardan korkmaktır.

Ksantofobi: Bazı renkler insanı istemsiz bir şekilde tedirgin edebilir ve bu da sarı renge duyulan tedirginlik halidir. Bu fobi insanda psikolojik hatta hormonal olarak rahatsızlık yaratabilir.

Obesofobi: Bu fobi insanların şişmanlamaktan fazla şekilde korkması olarak tanımlanır.

Tripanofobi: Özellikle çocuklarda sıklıkla görülen bu fobi iğne veya aşıdan korkulması durumudur. 

Halitofobi: Obsesif kompülsif bozukluk yaşayan kişilerde sıklıkla görülen bu fobi kötü nefes fobisi olarak tanımlanır.

Globofobi: Balonlardan özellikle de balonların patlamasından korkulmasıdır. Bu kişiler balon olan bir ortama girdiğinde büyük tedirginlik yaşarlar.

Gametofobi: Kişilerin evlenmekten korkmasıdır. Bu fobiye sahip olan kişiler genellikle bir ortamda odak olmayı sevmeyen ve sosyal hayatlarında sıkıntılar yaşayan kişilerdir.

Jinofobi: Çocukluk döneminde anne, abla, öğretmen veya kişide büyük etkisi bulunan herhangi bir kadınla alakalı kötü anıları bulunan, bu kişilerden kötü muamele gören kişilerde sıklıkla görülen kadınlardan korkma durumudur.

Seksofobi: Kişinin cinsel aktivitelerden veya cinsel organlardan korkmasıdır. Geçmişte yaşanmış kötü anılar, aile eğitimi veya dinsel ve toplumsal baskılar kişide bu fobinin oluşmasını tetikler.

Aritmofobi: Çocukluk veya gençlik döneminde matematikle alakalı kötü anıları bulunan kişilerde sıklıkla görülen sayılardan korkma durumudur.

Nomofobi: Günümüzde çok yaygın şekilde görülen telefonsuzluktan korkmak olarak adlandırılan fobidir. Bu fobiye sahip olan kişiler telefonu yanında olmadan dışarıya çıktığında kendini tedirgin, gergin hissedebilir ve bu durumdan büyük korku duyar.

Triskaidekafobi: Özellikle Batı ülkelerinde sıklıkla görülen bu fobi 13 sayısından korkmak anlamına gelir. Batı kültüründe 13 sayısının uğursuz olduğu düşünülür fakat bu düşünce bizim kültürümüzde yaygın değildir.

Tafefobi: Mezarlardan korkmak ve diri diri gömülme korkusu taşımak anlamındadır. Bu fobisi olan kişiler öldüklerinin sanılması ve bu nedenle gömülme korkusu taşırlar.

Venüstrafobi: Bu fobi güzel kadınlardan korkmak olarak bilinir. Bu fobiye özgüvensizlik neden olabilir. Bu fobiyi taşıyan kişiler karşılarındaki güzel buldukları kadının gözlerine bakmakta bile zorlanabilir.

Tetrafobi: Özellikle de Doğu Asya ülkelerinde görülen bu fobi dört sayısından korkmak anlamındadır. Doğu Asya ülkelerinde bu fobi o kadar yaygındır ki bazı asansörlerde dört sayısı yoktur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.