Unutulmayanlar: Demir Kadın Neslican Tay

0 77

Neslican Tay kimdir? Demir kadın Neslican Tay’ın hayatı, demir kadın neslican tay filmi, hastalığı çocukluğu ve hayat enerjisi…

Neslican Tay (Demir Kadın) Kimdir?

Sosyal medya paylaşımlarıyla hayata tutunmaktan hiçbir zaman vazgeçmeyen ve kanser karşısında asla pes etmeyeceğini söyleyen Neslican Tay, gücüyle, neşesiyle, hayat dolu kalbiyle pek çok kanser hastasına ve genç kadına ilham olmuştu. Rizeli bir anne ve Manisalı Çerkes bir babanın çocuğu olarak 14 Mart 1998’de Bursa’da dünyaya gelen Neslican Tay ilkokul, ortaokul ve lise eğitimini Rize’de tamamladı.

Hayallerine ulaşmak için gece gündüz çalışan Neslican; Üniversite sınavına 2 hafta kala kanser olduğunu öğrendi ve kanser tedavisi nedeniyle eğitim ve hayallerine bir süre ara verdi. 14 Ağustos 2017’de kanserle verdiği savaşı sosyal medya üzerinden anlatmaya başlayan Neslican Tay kısa sürede geniş takipçi kitleleri tarafından takip edilmeye başladı. Neslican Tay, hasta olmasına rağmen hayata tutunmaktan vazgeçmedi ve bu süreçte bakış açısı ve istekleri değişti insanlara umut olan Neslican; bir yıl sonra Bahçeşehir Üniversitesi Psikoloji bölümünü kazandı.

neslican

Neslican Herkese Umut Oldu

Genç yaşında binlerce hastaya umut ışığı olan ve kanser aktivisti olarak tanınan Neslican Tay hayat dolu mücadelesiyle üç kez kanseri yendi. Hayat hikayesiyle Türkiye’yi derinden etkileyen Neslican, bir süre yoğun bakımda tedavi görmüş ve maalesef bu amansız hastalığa 4. kez yakalanmıştı. Temmuz 2017’de vicudundaki tümörden dolayı bacağı kesildi. Verdiği mücadele ve azmiyle tüm Türkiye’yi derinden etkileyen Neslican; 20 yaşında hastalığı nedeniyle bacağını kaybetmesinin ardından, Türkiye kendisine ‘demir kadın’ lakabını takmıştı.

neslicankuytukose-00-1-1

Son kez yakalandığı amansız hastalığa yenik düşen Neslican bu savaşı kaybetsem bile savaşarak kaybetmiş olacağım sözleriyle hâla aklımızda. Ölümüyle herkesi derin bir üzüntüye boğan Neslican Tay’ı Türkiye, kanserle mücadele sürecinde yayınladığı hayat dolu videolarla tanıdı. Bacağını kaybetmesine rağmen mücadelesini bırakmayan Neslican Tay’ın “Ben Bir Bacaktan İbaret Değilim” sloganıyla yaptığı TED konuşmasından sonra tanınırlığı arttı. YouTube kanalında binlerce takipçiye ulaştı. Kanser sürecindeyken “Yaşım 19” kitabını yazan Neslican maalesef yazdığı kitabı tamamlayamadan aramızdan ayrıldı. 20 Eylül 2019’da malign mezenşimal tümör sebebiyle hayatını kaybetti. Cenazesi Rize’ye defnedildi.

Neslican’ın Sevenlerine Son Mesajı

Neslican Tay 20 Eylül 2019 Cuma günü yaşamını yitirdi. Neslican Tay, yoğun bakıma alınmadan önce paylaştığı son mesajında sevenlerine şu sözleri söylemişti:

“Bu yaşadığım kaçıncı nüks ya da metastaz sayamıyorum. Ciğerlerim zaten berbat durumdalar. Benim tümörüm en iyi kemoterapi ile durdurulabiliyormuş . O yüzden kemoterapi almaya başlayacağım. Bunu kabul etmem çok zor oldu. Çünkü gerçekten iyileşeceğime çok inanıyorum. İyileşmeyeceğime bir gün bile düşünmüyorum ama iyileşirken bu kadar acılı olması beni çok yıpratıyor.”

neslicaninsonmesajikuytukose

“Saçlarımı kaybetmek, yaşam kalitemin düşmesi, özgürlüğüm vesaire kemoterapinin getirdiği bir sürü acı şey var maalesef. Bunları yaşamak gerçekten istemiyorum ama onunla savaşmak için, bu hayatta kalmak için bunu yapmam gerekiyorsa kemoterapiye alacağım ve o şekilde devam edeceğim. Konuştuğumda bile sesim gidiyor zaten. Bir ciğerim resmen çalışmıyor tümörler yüzünden. ‘Bu kadar ileriye gidemezsin. 2 adım attığımda nefesimi kesemezsin. Sen nesin, kimsin de benim vücudumu, benim hayatım bu kadar etkiliyorsun?Madem beni bu kadar etkiliyorsun alıyoruz kemoterapiyi ve paşa paşa seni öldürüyoruz’ dedim.” Çünkü bunu yapmak zorundayım, savaşmak zorundayım, onu yenmek zorundayım.

neslicanimizkuytukose

“Gerçekten bu hayatta kalmak istiyorum. Çok acılı olacak yine bir sürü şey yaşayacağım hiç umurumda değil ben hayatta kalmayı, yaşamayı çok fazla istiyorum. Bunun için ne gerekiyorsa yapacağım. Ben ağlarken çok çirkin oluyorum benim gözyaşım akmamalı.”

Bu sözlerle aramızdan ayrılmıştı Neslican. Yaşamın umutsuz anında olduğumuzda Neslican’ın umutla, yaşama sevinciyle bakan gözleri geliyor aklımıza. Üzüntü içindeki sevenleri onun adına pek çok tweet attı, paylaşım yaptı. Türkiye’nin, yalnızca kanser hastalarının değil pek çok hastanın umudu olan Neslican her sene 20 Eylül 201 9’da anılıyor.

Neslican’ın Vefatı Ardından Aralarında Ünlü İsimlerin de Bulunduğu Yasa Boğulan Sevenleri Üzüntüyle Paylaşımda Bulundu

“Gittiğin yerlerde gülüşün yolunu aydınlatsın.”

lneslicantaykuytukose-9

“Belki kaybedeceğim ama savaşırken kaybedeceğim.”

neslicanimizkytkse01

“Sen umudun ne olduğunu bilmeyenlere umut oldun.”

neslicanimizkytsetrk

“Öyle ölüler vardır ki, ben onların öldüklerini düşününce, vakit olur, yaşadığımdan utanırım.” ‘Nazım Hikmet Ran’

neslicantykytkse

“Mücadelen çok güzeldi.”

neslicanimizkuytukosetw

Neslican Kendinsine Gelen Kötü Yorumları ise Böyle Okudu

neslicantaykuytkose-6

Elbette her yerde toksik, zorba, kötü niyetli insanlar vardı. Neslican hakkında primci gibi kötü ifadeler kullananlar oldu. Bu kötü niyetli kişiler Neslican’ı da huzursuz etmek istedi. Ancak güçlü Nesli bunlara boyun eğmedi. Kanser hastalarına ve pek çok hastaya umut oldu.

Demir Kadın: Neslican Tay Filmi, Fragman Ne Zaman Yayınlandı?

Demir Kadın Neslican filmi için geri sayım başladı, filmi heyecanla bekleyenler vizyon tarihini araştırıyor. Kanserle mücadelesinde yenilen Neslican Tay’ın hayatını konu alan ‘Demir Kadın: Neslican’ filminden ilk fragman yayınlandı. Fragmanda Neslican Tay’ın TEDx konuşmasındaki anlara yer verildi. Demir Kadın Neslican filminin konusu, oyuncuları ve vizyon tarihine dair detaylar..

Filmin Konusu

Özgür Bakar’ın yönettiği Naz Çağla Irmak’ın başrol oyuncusu olduğu film, Neslican’ın kanser teşhisi ile başlayan zorlu tedavi sürecini, yakınlarından ve sosyal medya üzerinden kendisine gelen güçlü desteği, neşesini, hayallerini ve hayat hikâyesini konu alıyor.

neslicanfilmikuytukose

Oyuncular

Senaryosunu Nalan Merter Savaş’ın yazdığı, yönetmenliğini Özgür Bakar’ın üstlendiği filmin kadrosunda Naz Çağla Irmak’ın yanı sıra; Deniz Uğur, Mesut Akusta, Naz Çağla Irmak, Zeynep Elçin, Ahmet Haktan Zavlak, İlker Aksum, Özge Sezince, Şeyma Peçe, Hasan Denizyaran, Cansu Fırıncı, Yurdaer Okur, Meral Çetinkaya, Sedef Şahin, Nisa Sofiya Aksongur yer alıyor.

Hayat dolu yaşam mücadelesiyle yüreklerde yer edinen Neslican’ın hayatı ve mücadelesi sinemaya aktarıldı. Dördüncü kez yakalandığı kanser mücadelesini 2019 yılında kaybeden mücadelesiyle herkese umut olan Neslican Tay ne zaman sinemeya aktarılacak?

İlk olarak 7 Ocak 2022 olarak açıklanan filmin vizyon tarihi set takvimi ve corona virüs nedeniyle ertelenmişti. Senaryosunu Nalan Merter Savaş’ın kaleme aldığı, yönetmenliğini Özgür Bakar’ın üstlendiği ‘Demir Kadın: Neslican’ 27 Ocak 2023’te seyirci karşısına çıkacak.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.