Gün İçinde Zinde Kalabilmek İçin 5 Tavsiye

0 80

Gün İçinde Zinde Kalabilmek Mümkün mü?

Gün içinde yerine getirilmesi gereken bir çok sorumluluğumuz var. Zinde kalabilmek bunlardan biri. Yoğun tempoda bile sağlıklı ve zinde kalmak aslında mümkün. Sadece dikkat etmeniz gereken birkaç unsur var. Eğer sizde gün içinde sık yorgun ve enerjisiz hissediyorsanız: Nasıl daha zinde kalabilirim?, Güne nasıl daha enerjik başlayabilirim? gibi sorularınıza bu yazımızda yaptığımız araştırmalar doğrultusunda öneriler vereceğiz.

zindekalmak

Gün İçinde Daha Dinç ve Zinde Kalmak İçin Öneriler

1. Uyku Düzeni ve Verimli Uyku 

Günümüzü daha verimli geçirmek için en önemli etken verimli bir uykudur. Verimli uyku için belli bir uyuma saati düzenimizin olması oldukça önemlidir. Verimli uyku, büyüme çağındaki kişiler için ve bağışıklık sisteminin gelişmesi içinde ayrı bir önem taşımakta. Yapılan araştırmalara göre verimli uyku saatleri 23.00-03.00 saatleri arasındadır. Bu düzene uyan kişilerin güne daha enerjik başladıkları kanıtlanmıştır.

Gün içinde elbette vücudun uyku ihtiyacı olabiliyor. Bu durumda kendimize ‘5 dakika uzanayım, devam ederim.’ veya ‘Yarım saat kestireyim, daha verimli bir gün geçiririm.’ dediğimiz oluyordur. Tam da bu durumda işimize yarayacak bir teknikten bahsetmek istiyorum. ‘Coffee Nap’ yani daha klasik bir açıklamayla söylersek, kahve içtikten sonra belli bir süre uyumak. Bilimsel araştırmalara dayanarak söylüyoruz ki, kahve uykusu günün geri kalanını daha verimli geçirmemizi sağlıyor.

uykugenckadın-87

Günün daha verimli geçmesi için Kahve Uyku tavsiyemiz.

Kahve Uyku Nasıl Yapılır?

Kahve Uyku için tavsiye ettiğimiz kahve türleri, kafein miktarı yüksek olan; türk kahvesi, filtre kahve, espresso veya americona kahvesidir. Burada dikkat etmemiz gereken unsur hazır kahve olmaması. Günlük tüketim miktarı olarak ise 180-200 mgdır. İçerken keyif kahvesi gibi yavaş yavaş değil, hızlı içmeniz gerekiyor. Uyku dakikamız ise 20 ile 30 dakika arasındadır. Lütfen, 30 dakikayı geçmemeye dikkat edin 🙂

 2. C ve D Vitamini Kullanmak 

Kendimizi yeterince zinde ve enerjik hissetmek için vitamin eksiklerimizi tamamlamamız gerekiyor. C vitamini, bağışıklık sistemini güçlendirir, yorgunluk ve bitkinliğin azalmasına katkıda bulunur. D vitamini ise metabolizmayı düzenlendiği, yeterli kalsiyum ve fosforu sağladığı ve sağlıklı/güçlü kemikler oluşturmak için önem taşır.

3. Gün İçinde Enerji Veren Besinler Tüketmek

 İçinde vitamin bulunan besinleri tüketmek bize gün içinde enerji verir. Tabii bu besinleri düzenli olarak tüketmek gerekiyor.

Bu besinlere örnek olarak; Kuruyemişlerin hepsinin enerji verdiğini biliyoruz ama badem içlerinde en etkili olanı diyebiliriz. Badem, içerisinde E vitamini ve yüksek miktarda magnezyum içerir.

İçerisinde bol miktarda lif bulundurun elma, diğer meyvelere göre daha geç hazmediliyor ve bu sayede verdiği enerji süresi daha uzun sürüyor.

Yumurta sarısı içerisinde bulundurduğu vitaminler ( C vitamini hariç) sayesinde, akı ise yüklü olduğu protein ile gün içinde daha fazla enerjik olmamızı sağlar.

besinler-zinde-kalmak

4. Gün İçinde Egzersiz Yapmak

Gün içerisinde halsiz hissetmeye başladığınızda sandalyenizden kalkıp basit esneme hareketleri ile biraz daha enerji kazanabilirsiniz.

Güne yürüyüş ile başlamak, gün içindeki verimliliği arttırabilir.

5. Yeterli Miktarda Su Tüketmek

Yaşam için ciddi önemi taşıyan su, vücutta olan bütün vitaminlerin ve minerallerin taşınmasına ve çözünmesine katkı da bulunur. Uzmanlar bir bireyin günde en az 2-2,5 litre su içilmesini öneriyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.