Asla Karşınıza Çıkmasını İstemeyeceğiniz 6 Yılan Türü

0 85
  1. Afrika Kaya Pitonu
  2. Doğu Kahverengi Yılanı
  3. Kral Kobra
  4. Kara Mamba
  5. İç Bölge Taipanı
  6. Aipysurus Duboisii

Afrika Kaya Pitonu

yilanpiton

(Python sebae), Afrika pitonu ve Kaya pitonu da denir, pitonların bir türüdür. Uzunluğu 7,5 m’den daha fazladır. Gözleri çok iyi görmez bu tür yılanların. Nadiren boyları 10 metreyi aşar. Afrika’nın en devasa yılanlarındandır. Avını tüm vücudunu saran kasların desteklediği büyük bir güçle sıkıca sarar. On iki ay gibi bir süreyle beslenmeden yaşayabilirler. Etiyopya, Somali, Namibya ve Güney Afrika’da yaşarlar. Dünyanın en tehlikeli sürüngenlerinden bir tanesi olan Afrika Kaya Pitonları, insanlara karşı en tehlikeli olan piton olarak biliniyor.

20 yıldan fazla yaşayabilen bu piton türünün en agresiflerinden bir tanesidir. Ağırlıkları ortalama olarak 55 kilogram olarak ölçülen bu yılanların zaman zaman 100 kiloya kadar çıktıkları da görülebilmektedir. Tüm pitonlar gibi, Afrika Kaya Pitonu da zehirsizdir ve avını önce tutar sonra boğarak öldürür. Etobur bir yılan türü olan Afrika Kaya Pitonları leopar, maymun ve aslan gibi canlıları avlayarak beslenmesini sağlar. Bir çok canlıyı etkisiz hâle getirebilirler. Değişen hayat koşulları yüzünden pitonlar insanı bir av gibi görürler.

Doğu Kahverengi Yılanı

Doğu-kahverengi-yılanı

Doğu kahreverengi yılanı olarak bilinen pseudonaja textilis türü yılan çok güçlü bir zehre sahip. 2 metreyi aşabilen uzunluğa sahip yılan, dünyanın en zehirli ikinci kara yılanı türü olarak bilinir. Doğu kahverengi yılanı (Pseudonaja textilis) genellikle kahverengi yılan olarak anılan bir Avustralya elapididir. Çok güçlü zehiri insanların yoğunlaştığı Avustralya’nın doğu kıyısı olan habitatı ile birleştiğinde birçok ölüme sebep olur. Yeni Gine’de yaşayan bir alt türü (Pseudonaja textilis pughi) bulunur. Parlak derisi ve güçlü bir yapısı vardır. Sadece yavruları bile bir insanı zehirlemeye yetebilir.

Kral Kobra

kral-kobra-yılanı

Kral kobra dünyanın en uzun zehirli yılanıdır. Doğada farklı renkleri bulunur. Uzunluğu ortalama 4 metreye kadar gelebilirken 6 metreye kadar gelen yılanlar olmuştur. Kral kobranın tek ısırıkta salgıladığı zehir 15 insanı öldürebilir. Ağırlığı on kilograma kadar çıkabilir. Güneydoğu Asya’dan, Hindistan’a kadar olan bölgelerde yaşamlarını sürdürebilirler. Kral kobralar nörotoksik bir zehre sahiptir. Saldırdığı kişinin doğrudan merkezi sinir sistemine etki eden bu zehir günümüzde sağlık başta olmak üzere birçok sektörde kullanılmaktadır.

Kara Mamba Yılanı

kara-mamba-yilani -1

Kara Mamba, Afrika’daki en büyük zehirli yılandır. Ayrıca Kral Kobra’dan sonra en uzun ikinci yılandır. Kahverengiden haki renge kadar çok farklı renklerde bulunabilseler de, çoğu gri renktedir ve hiçbir türü “kara” veya “siyah” değildir. Bu isim, bazı türlerin ağız ve dillerinin kapkara olmasından gelmektedir. İnsanların dikkatlerini üzerine toplar.

Yalnızca iki saniye içinde arka arkaya 12-13 ısırık atacak kadar güçlü ve hızlı bir yılandır. Kara mamba, Elapidae familyasından son derece saldırgan ve zehirli bir yılan türü. 20 insanı zehirlecek kadar zehir üretebilir.

İç Bölge Taipanı

iç-bölge-taipanı_6

Taipan, elapidae ailesinden büyük, hızlı ve oldukça zehirli bir Avustralya yılanıdır. Taipanların zehirleri bütün yılanlar içinde en etkili olanlardan biridir. Inland taipanın zehri ise en etkili olanıdır. Kıyı taipanı solgun koyu kahve rengi ve sönük krem rengidir, yavruların rengi daha açık olur.

Papua taipanı siyah veya morumsu gridir ve sırtında bakır renkli bir çizgi bulunur. Dünyadaki tüm kara yılanları arasında en etkili zehre sahip olan iç bölge taipanıdır. Bu türün bir ısırıkta aktardığı maksimum zehir 110 mg’dır ve bu, 100 insanı ya da 250,000 fareyi öldürmeye yetecek bir miktardır.

Aipysurus Duboisii

kuytukose-dupoisyilan

Aipysurus Duboisii Elapidae familyasından olan deniz yılanı ya da resif sığ deniz yılanı olarak da adlandırılan oldukça zehirli bir deniz yılanı türüdür. Coğrafi olarak Papua Yeni Gine ve Avustralya’nın kuzey, doğu ve batı kıyı bölgelerinde yani Mercan Denizi , Arafura Denizi ve Hint Okyanusu’nda yaşarlar. Deniz yosunu içeren mercan kayalığı düzlüklerinde, kumlu tortullarda 80 metreye (262 fit) kadar derinliklerde yaşarlar.

Dünyanın en zehirli deniz yılanı ve aynı zamanda dünyanın en zehirli üç yılanından biridir. Aipysurus Duboisii’nin toplam uzunluğu 148 cm’ye kadar çıkabilir. Fakat genellikle 80 cm’ ye kadar uzarlar. Baş, boyundan biraz daha geniştir ve üst kısımda burun delikleri bulunmaktadır. Elapidae kobra ve iç taipandan oldukça zehirlidir. Duboisii deniz yılanı içinde miyotoksin, kardiyotoksin gibi oldukça güçlü zehirler barındıran bir yılandır. Bu deniz yılanı sizi ısırdığında yüzde yüz ölümcül olan bir zehir yüklemiş demektir. Kurtulmanız zor olabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.