Gluten Dost Mu Düşman Mı?

0 92

Gluten dost mu düşman mı? Gluten ne gibi bir rahatsızlığa sebep olur?

İnsanoğlu tarım devrimi öncesi az bir tahılla beslenirken daha sonra buğday ve diğer tahılları bolca tüketmeye başlamıştır. Maalesef bu besinlerin son yıllarda kromozom yapısı, içindeki gluten miktarı ve glutenin karbonhidrat içeriği daha da çok değişmiştir. Son zamanlarda “Glutensiz beslenerek kilo verdim.” gibi cümleleri oldukça fazla duyuyoruz. Gluten buğday tanesinin içinde bulunan ve çözünemeyen bir proteindir. Gluten; gliadin ve glutenin adlı iki farklı proteinin birleşmesiyle oluşur. Arpa, buğday, çavdar gibi tahıllarda bulunan gluten, hamurun esneme yoğunluğunu etkiler. Bu da buğday unundan yapılan makarna, ekmek gibi yiyeceklerin çiğnenebilmesini sağlar.

gluten-saglikli-mi

Gluten nasıl bir hastalığa ya da alerjiye sebep olur?

Glutensiz beslenme ilk kez çölyak hastalarının tedavisi için kullanılmaya başlanmıştır. Çölyak hastalığı, temelde buğday, arpa, çavdar ve yulaf gibi tahıllarda bulunan gluten maddesinin neden olduğu bir ince bağırsak hastalığıdır. Uzun süren ishal, tekrarlayan karın ağrısı, tekrarlayan kusma atakları, kilo alamama, kilo kaybı ve boy kısalığı, belirtileri arasında yer alır. Gluten proteinleri, insan protein sindirim enzimi olan proteazlara karşı dirençlilerdir ve bu da glutenin eksik sindirimine yol açabilir. Bu eksik sindirim sonucunda da ince bağırsak çeperinde protein zincirleri oluşur ve bu protein zincirlerinden bazıları da çölyak hastalığı ile ilişkili iltihap oluşumunu tetikleyebilir.

Çölyak hastalığı ya da buğday alerjisi genetik olarak kalıtsal bir hastalıktır. Tam olarak sindirilemeyen gluten ince bağırsakta birikip bağışıklık sistemini harekete geçirir, iltihaplanmaya ve ince bağırsak yüzeyinde hasara sebep olur. Gluten; arpa, yulaf, çavdar ve buğday gibi birçok tahılda bulunan, çölyak hastalarında toksik etkiler oluşturan bir proteindir. Bağırsak sistemini bozulunca, karın ağrısı, şişkinlik, ishal, demir eksikliği, gaz kaçırma ve depresyon gibi sıkıntılara sebep olur. Gluten sıkça tüketilmeye devam edildiği takdirde bazı kanser türlerine de sebep olabilir. Gluten’den uzak durulması durumunda bağırsak hasarı iyileşir ve sıkıntılar ortadan kalkar. Peki Gluten’den kolayca kurtulmak mümkün mü? Sizler için araştırdık.

Gluten’den Nasıl Kurtuluruz?

Gluten’den kurtulmanın tek yolu gluteni hayatımızdan abartıya kaçmadan çıkarmaktır. Ayrıca sağlıklı bireylerde glutensiz beslenmenin uzun vadede diğer sağlık sorunlarına sebep olabileceğini gösteren başka çalışmalar da var. Glutensiz beslenen bir birey buğday, arpa, çavdar ve yulaf katkılı her türlü ürün (un, bulgur, irmik, makarna, şehriye, ekmek, kek, pasta, kurabiye, bisküvi, börek, gofret, simit, kraker, dondurma külahı, unlu tatlılar, gluten içeren hazır salça, ketçap, un ilave edilen çorbalar, soslar, gibi ürünleri hayatından çıkarması gerekmektedir. Kısacası, glutensiz beslenmenin sadece bir zayıflama yöntemi olabilmesi oldukça zor. Ağırlık kaybı için glutensiz beslenme tek başına fayda sağlamamakla birlikte glutensiz diyetin uzun süre kullanılması demir, folat, niasin ve yetersiz bir beslenme oluşturabilir. Sağlıklı kilo kaybı için diyetin dengeli ve sürdürülebilir olması esas amacımız olmalı.

glutensiz-urunler-0

Glutensiz beslenmek isteyenler için içerisinde gluten barındırmayan ürünleri araştırdık. Aşağıda sizler için glutensiz ürünlere yer verdik.

Glutensiz Beslenme
Yağlar ve UnlarTahıl ve BakliyatlarKuruyemiş ve meyveler İçecekler ve sebzeler
Mısır unuPirinçFındıkLimonata
Fındık unuSoyaCevizKahve, Çay
Pirinç unuKinoaBademTaze sıkılmış meyve suları
Badem unuKarabuğdayLeblebiBrokoli ve ıspanak
Hindistan Cevizi YağıKeten TohumuFıstıkKereviz ve mantar
Avakado YağıMercimekKanije
Marul, enginar, maydanoz
Saf ZeytinyağıFasulyeCevizTaze soğan ve karalahana
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.