Dünya’nın En Güzel Eğlence Merkezleri

0 90

Lunaparklar ve eğlence merkezleri küçükten büyüğe herkesin eğlenmek için ziyaret ettiği rengarenk yerlerdir. Bir eğlence parkı ziyareti aileler için ve eğlenmek, kafa dağıtmak isteyenler için en uygun tercihtir. Dünya çapında gösteriler, yürüyüşler, geçit törenleri, oyun ve oyuncaklar sergileyen yüzlerce birbirinden güzel eğlence merkezi ve tema parkı vardır. Aralarından seçim yapmak oldukça zordur. Bizler sizin için seçim yaparken yorulmayın diye en güzel eğlence merkezlerini ve tema parklarını araştırdık.

 1. Disneyland (California – ABD
 2. Gröna Lund (Stockholm, İsveç)
 3. Shanghai Disneyland Resort (Şangay, Çin)
 4. Magic Kingdom (Florida – ABD)
 5. Happy Valley (Pekin – Çin)
 6. Universal Studios (Japonya)
 7. Tokyo Disneyland ve Tokyo DisneySEA (Tokyo, Japonya)
 8. Europa Park (Rust – Almanya)
 9. Ocean Park (Hong Kong)
 10. Isla Mágica (Sevilla, İspanya)
 11. Ferrari World (Abu Dabi, Birleşik Arap Emirlikleri)
 12. Tivoli Bahçeleri (Kopenhag, Danimarka)
 13. Portaventura Parkı (Barselona, ​​İspanya)

1- Disneyland (California – ABD)

Dünyanın en çok ziyaretçi ağırlayan, en ünlü eğlence parklarından Disney’in renkli dünyasının masalsı atmosferini ziyaretçilerine sunan bir kompleks. Canlı gösteri ve performansları ile yalnızca çocuklar için değil, yetişkinlerin de gerçek dünyadan uzaklaşıp bir süreliğine de olsa içlerindeki çocuk ruhunu besledikleri devasa bir panayır yeri. Hem çocukların hem de yetişkinlerin yüzüne sevinçli bir gülümseme, heyecan ve neşe dolu çığlıklar yayan sihirli bir diyar. Havai fişek gösterileri birbirinden güzel törenler, oyuncaklarla dolu bir dünya.

disneyyland-0

2. Gröna Lund (Stockholm, İsveç)

Gröna Lund, İsveç kültürünü ve tema parkı deneyimini benzersiz ve heyecan verici bir şekilde bir araya getiriyor. Park, Nisan’dan Eylül’e kadar 30’dan fazla adrenalin dolu deneyim ve konser sunuyor. 1883’te açıldıktan sonra dünyanın en eski tema parklarından biri haline geldi. Djurgarden Adası kıyılarında yer alan otel, diğer eğlence parklarına kıyasla nispeten küçüktür, özellikle de merkezi konumu nedeniyle genişlemeyi sınırlandırır. 3,8 hektarlık (9,4 dönüm) eğlence parkında 30’dan fazla ilgi çekici yer vardır ve yaz aylarında popüler bir yerdir. 1883’te James Schultheiss tarafından kuruldu. Gröna Lund, Aşk Tüneli ve yedi lunapark treni gibi en yaygın eğlence parkı cazibe merkezlerini sunar.

gronland-0

3. Shanghai Disneyland Resort (Şangay, Çin)

Disney’in en yeni eğlence parkı Shanghai Disneyland’dır. Park boyunca eski Çin geleneklerine birçok referans bulacaksınız ve çay odalarında likörü geleneklere göre nasıl hazırlayacağınızı öğrenebileceksiniz. Park, dünyadaki diğer tüm Disney park kalelerinden daha büyük olan devasa bir kaleye ve yalnızca Şangay’da bulunabilecek ilgi çekici yerlere sahiptir. Parkın ana cazibe merkezi “Karayip Korsanları” dır.

shangai-0

4. Magic Kingdom (Florida – ABD)

1971’de açılan Magic Kingdom, Disneyland’lerin ikincisi. Bir başka deyişle, gerçek boyutlardaki Sindirella Kalesi, bu parkla birlikte bir Disneyland geleneği haline geldi. Disney karakterleri ve peri masalları konsept alınarak oluşturulmuş Magic Kingdom’ı, yılda 20 milyonun üzerinde turist ziyaret ediyor. 1988 yılında, Mickey Mouse’un 60. yaş günü de bu parkta kutlanmıştı.

magic-0

5. Happy Valley (Pekin – Çin)

Happy Valley, kapsadığı alanı 6 adet farklı konsepte bölmüş durumda: Atlantis, Karınca İmparatorluğu, Ege Denizi, Firth Ormanı, Kayıp Maya İmparatorluğu ve Shangri-La

Güney Kore’siydi, Hong Kong’uydu derken, dünyanın en kalabalık ülkesinden bir eğlence parkının listeye girmemesi düşünülemezdi elbette… Çin’in bir diğer gururu: Happy Valley! Ülkenin 6 kentinde yer alan Happy Valley eğlence parkları, özellikle başkent Pekin’deki kolu ile gözlerimizi kamaştırıyor. Henüz çok yeni açılan (2006) eğlence parkı, 10’u ekstrem olmak üzere 40’ın üzerinde roller coaster’a sahip.

happy-valley

6. Universal Studios (Japonya)

Park 31 Mart 2001’de açıldı. Açılış yılında 11 milyondan fazla misafir parkı ziyaret etti. O zamandan beri, Universal Studios Japan her yıl yaklaşık 8 milyon ziyaretçiye sahip. Universal Studios, özellikle tema parkı hayranları için Japonya’ya seyahat etmeyi seçerken mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir. Park, Florida ve California’daki parklarla aynı cazibe merkezlerinin çoğuna sahip olsa da, Japon parkına özgü bazı etkinlikler ve gösteriler de var.

üniversal-studios

7. Tokyo Disneyland ve Tokyo DisneySEA (Tokyo, Japonya)

Tokyo Disneyland, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Disney parklarının tüm nostaljisini getiriyor ve bunları Japon kültürüyle birleştiriyor. Pooh’s Hunny Hunt gibi cazibe merkezleri ve Dreaming Up gibi geçit törenleri ile bu parkı diğerlerinden ayıran şey teknoloji! Tokyo Disney, birçok klasik Disney mekanına da ev sahipliği yapmaktadır. Genellikle dünyanın en iyi tema parkı olarak kabul edilen Tokyo DisneySEA, dünyadaki diğer Disney tema parklarında bulunmayan cazibe merkezlerine sahiptir. Burada “Sinbad’ın Öykü Kitabı Yolculuğu”, “Dünyanın Merkezine Yolculuk” ve “Yükselen: Fantastik Uçuş” filmlerini görebileceksiniz.

tokyo-disney

8. Europa Park (Rust – Almanya)

Gelelim Alman estetiğine…

Avrupa’nın, Paris Disneyland’den sonra en çok ziyaret edilen ikinci eğlence parkı olan Europa-Park, Freiburg (Almanya) ve Strasbourg (Fransa) arasında kalan küçük kent Rust’ta yer alıyor. Günde ortalama 50.000 ziyaretçiyi ağırlayan park, yılda 300 Milyon Euro’nun üzerinde geliri Almanya’nın kasasına sokuyor. 1975’te hizmete açılan Europa-Park, 12 çılgın roller coaster ve 10 su kayağı ile göz dolduruyor. Eğlence parkının içinde 5 adet de süper lüks otel bulunuyor…

europaoark

9. Ocean Park (Hong Kong)

1977’de açılan park, 2004’te ziyaretçilerinin bir kısmını Hong Kong Disneyland’e kaybetmiş olsa da, hala dünyanın en çok ziyaret edilen 13. eğlence parkı olma özelliğini korumakta. Ocean Park’ta yalnızca devasa roller coaster’lar, mayonuzu eritecek su parkları yok. Aynı zamanda, pandaları doğal ortamlarında gözleyebildiğiniz, yüzlerce deniz memelisini gereksiz yakınlıktan görebildiğiniz bir hayvanat bahçesi ve akvaryum mevcut.

ocean-park

10. Isla Mágica (Sevilla, İspanya)

Sevilla’daki Expo 92 uluslararası sergisinin eski arazisine inşa edilen tema parkı. 1997’den beri açık ve o zamandan beri turistlerin tercihlerinin başında geliyor ve her yıl yüzbinlerce kişi tarafından ziyaret ediliyor. Parkta altı tema alanı ve Agua Mágica 2 adında bir su alanı bulunuyor. Açılışı sırasında, normalde şehir merkezlerinden uzakta bulundukları için dünyadaki ilk kentsel tema parkıydı. 2014 yılında açılan Agua Mágica bölgesinde yapay bir plaj, dalga havuzu, kaydıraklar, aileler ve çocuklar için havuzlar, çocuklar için kaydıraklar ve bir nehir bulunmaktadır. 2017 yılında çelik halatla çevrili havuz, çocuk oyun alanı ve oturma alanı eklenmiştir.

islamagicia

11. Ferrari World (Abu Dabi, Birleşik Arap Emirlikleri)

Parkın temel taşı 3 Kasım 2007’de atıldı. Parkın geliştirilmesi üç yıl sürdü ve 4 Kasım 2010’da resmi olarak halka açıldı. Ferrari World Abu Dhabi 86.000 metrekarelik bir alanı kaplıyor. Ferrari World, dünyanın en büyük kapalı eğlence parkıdır ve çocuklara ve yetişkinlere adanmıştır. 2010’dan beri açık. Formula Rossa gezegendeki en hızlı lunapark trenidir, hatta bir Formula 1 arabasından bile daha hızlıdır. 240 metreden fazla bir rampayı tırmandıktan hemen sonra, beş saniyeden daha kısa bir sürede 50 km / saate ulaşabilirsiniz.

ferrari-world-0

12. Tivoli Bahçeleri (Kopenhag, Danimarka)

Park, 15 Ağustos 1843’te açıldı ve Klampenborg (Danimarka) ve Wurstelprater (Avusturya) yakınlarındaki Dyrehavsbakken’den sonra dünyanın en eski üçüncü eğlence parkı. İtalya’daki Tivoli Bahçeleri ile karıştırılmamalıdır. Kopenhag’ın Tivoli Bahçeleri ulusal bir hazinedir. 1843’te kurulan, Hans Christian Anderson ve Walt Disney için yaratıcı ilham kaynağı oldu. Park kısmen bahçe, kısmen ortak restoran ve kısmen tema parkıdır. Park, geceleri renkli ışıklar yandığında dönüşerek eğlenceli bir aile gecesi için mükemmel bir peri masalı zemini oluşturur.

tivoli-bahceleri

13. Portaventura Parkı (Barselona, ​​İspanya)

PortAventura Park, Katalonya, Barselona’nın 85 km güneybatısında, Costa Daurada’da Salou ve Vila-seca belediyelerinde bulunan PortAventura World Resort’ta bulunan bir tema parkıdır. Park, Avrupa’nın en büyük tema parklarından biridir. İşte bir su parkı, her biri 500’ün üzerinde odası olan dört yıldızlı oteller. Eğlence parkı altı bölüme ayrılmıştır. her alan belirli bir temaya göre düzenlenmiştir: Akdeniz, Çin, Meksika, Vahşi Batı, Polinezya ve Susam Sokağı.

portaventura

Sizleri de bu renkli dünyaya bekliyoruz 🙂

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.