Arılar Kovanlarını Nasıl Koruyor? Propolis ve Arı Sütü

0 85

Arılar kovanlarını nasıl korur? Propolis ve Arı sütü Nedir? Sağlığa faydaları nelerdir? Koronavirüs gibi çeşitli hastalıkların hayatımıza girmesiyle birlikte Arı sütü, Propolis gibi doğal besinlerin değeri ve popülaritesi arttı. Uzmanlar daha önceki dönemlerde pek fazla bilinmeyen Propolis ve Arı sütünün doğru kullanıldığında ne kadar faydalı olabileceğini ortaya koydu.

propolis-ve-ari-sutu-nedir-12

Propolis nedir? Anlamı ne demektir?

Öncelikle Propolis kelimesinin anlamına bakacak olursak “Pro” savunma, “polis” ise şehir veya toplum anlamlarına gelir. Bu kelime aynı zamanda bal kovanı anlamına gelir. Tarih boyunca farklı enfeksiyonel hastalıkların tedavisinde kullanılan bu eşsiz ürünü yakından tanıyalım.

Propolis, arıların bitkilerin tomurcuk, yaprak, gövde salgılarından topladığı maddeleri, başlarında bulunan salgı bezlerinden salgıladıkları enzimlerle işleyerek ürettikleri reçinemsi yapıya sahip bir maddedir. Hoş bir kokusu vardır. Propolis arı kovanlarında bulunan delik veya çatlaklar için kullanılır. Arı kovanını inşa etmek için arılar bunu kullanır diyebiliriz. Bu nedenden ötürü başka bir ismi ise “arı tutkalı” olarak geçer. Arı tutkalı yani Propolis kovanın iç yüzeyinde kullanılarak içerideki sıcaklığı 35 derecede tutar. Hem yalıtım hem de avcıların istilasından korur. Arı kovanının içinin temiz olmasını ve mikroplardan arınmasını sağlar.

propolis-ve-ari-sutu-nedir-56

Propolis’in Faydaları

%50 oranında reçine, %30 bal mumu %10 esansiyel ve aromatik yağlar %5 mineral madde bulunan propolisin insan sağlığı üzerinde fazlasıyla olumlu etkileri olduğu uzmanlar tarafından tespit edilmiştir.

 • Propolis bağışıklık sistemine faydalıdır.
 • İçinde yer alan kafeik asit ve fenil ester gibi maddeler kanserli hücrelerin gelişimini engeller.
 • Diş macununa eklenerek kullanılan propolis ağızda bakteri oluşumunu azaltır.
 • Cilt, meme, mesane, yumurtalık, karaciğer ve gırtlak kanserine iyi geldiği bilinir.
 • Soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklara iyi gelir.
 • Yaraların ve yanıkların iyileşmesine yardımcı olur.
 • İnsanı zinde tutar.
 • Ülser, mide ve bağırsak kanserlerinin yanı sıra diğer gastrointestinal sistem rahatsızlıklarına karşı koruma sağladığı uzmanlar tarafından tespit edilmiştir
propolis-ve-ari-sutu-nedir-00

Propolis Kullanmadan Önce Nelere Dikkat Edilmeli?

Propolis onca faydasına rağmen ciddi bir üründür. Doktora danışmadan kullanılması önerilmez.

 • Kanın pıhtılaşmasına neden olabilir. Bundan ötürü ameliyat öncesi kullanılması önerilmez.
 • Propolisin uzun süreli kullanımı alerjik reaksiyonlara neden olabilir.
 • Gebe ve emziren annelerin doktora danışmadan kullanılması önerilmez.
 • Alkol ile birlikte kullanılması kesinlikle önerilmez.
 • Fazla tüketilmesi mide ve bağırsak sorunlarına neden olabilir.
 • Astım hastaları fazla tüketmemelidir.
propolis-ve-ari-sutu-nedir-9

Arı Sütü

Arı sütü arıların yavrularını beslemesinde ve kraliçe arı yetiştirmede kullandıkları zengin içerikli salgı maddesidir. Arıların koloni yaşamı için çok önemlidir. Arıların yutak üstü bezleri aracılığıyla salgılanarak üretiliyor. Arı sütü; protein, doğal şeker bileşenleri, aminoasitler, vitaminler, doğal yağ asitleri, mineraller, enzimler bulundurur. Arı sütü genellikle ilkbahar-yaz aylarında kullanılıyor. Doğal yollarla üretim yapıldığında bir arı kovanından yalnızca 20-25 gram aralığında arı sütü elde edilebiliyor. Bu nedenle arı sütü fiyat bakımından dünyanın en değerli besinlerindendir.

Arı Sütü’nün Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Arı sütü yararları bakımından oldukça güçlü etkilere sahip olsa da, aynı özelliğinden dolayı günlük tüketimde belirli miktarın aşılmaması gerekiyor. Özellikle alerjik reaksiyon veya yan etki ihtimaline karşı, arı ürünleri hassasiyeti ve kronik rahatsızlıkları olan kişilerin özellikle dikkat etmesi gerekiyor. Bununla birlikte hamileler, emziren anneler ve küçük çocuklarda kullanımı konusunda da bir uzman görüşünün alınması büyük önem taşıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.