Nesnelerin İnterneti IoT Cihazlar

0 111

Nesnelerin interneti nedir? İnsanlara ne katkı sağlar? Iot sisteminin avantajları ve dezavantajları

Dışarıda yemek yemeye gittiğinizi ve evde ocağı açık unuttuğunuzu ya da işyerinden çıkıp eve gittiğinizde klimayı kapatmadığınız aklınıza gelsin. Durun, durun hemen panik yapmayın. Eve veya iş yerine gitmek yerine cep telefonunuzdan klimanın veya ocağın durumunu görmenizin mümkün olduğunu söylesem? Harika dediğinizi duyar gibiyim. Nesnelerin interneti sayesinde bu mümkün. Yakın bir zamana kadar internete erişim yalnızca masaüstü tablet veya akıllı telefon gibi cihazlarla sınırlıydı. İnternet insanlar arasında iletişimi sağlarken artık nesneler arasında da iletişimi sağlıyor. Hem insanlar hem de şirketler için pek çok fayda sunuyor.

Teknolojinin gelişmesiyle keşfedilen IoT teknolojisi sayesinde neredeyse tüm cihazlar internete bağlanabilir. IoT teknolojisi; veri aktarmak ve veri almak için internete bağlı birbiriyle ilişkili cihazlardan oluşan bir sistemdir. Kapı zili, ocak, buzdolabı, klima, su ısıtıcısı, güvenlik alarmı gibi cihazlar bir mobil uygulama üzerinden kullanıcıyla veri paylaşabilir. IoT sistemi sizin için kahve makinasını çalıştırabilir ve ocağın altını açabilir.

nesnelerin-interneti-loT-cihazlar-0

IoT Cihazları

IoT cihazları genel cihazlar ve algılama cihazları olarak iki katagoride incelenir. Genel cihazlar bağlı oldukları kablolu ya da kablosuz ara yüzler ile bilgi alışverişinin ana merkezidir. Tv, klima gibi ev aletleri bu gruptadır. Algılama cihazları ise sensörler ve aktüatörler içerir. Sıcaklık, ışık şiddeti gibi parametleri ölçerler. IoT cihazları ağ geçitleri sayesinde bir ağa bağlanır. Bu ağ geçitleri ise sensörlerden alınan verileri işler ve bulut sistemine aktarır. Bulutta toplanan veriler üzerinde depolama ve farklı işlemler gerçekleştirir. IoT sistemi gelecekte tüm cihazları birbirine bağlayacak güçtedir.

Nesnelerin İnterneti Tablosu

Nesnelerin İnterneti’nin Kullanım Alanı Nesnelerin İnterneti’nin Avantajları
Lojistik UygulamalarıArtan verimlilik azalan iş yükü
Ticaret UygulamalarıKaynakların verimli kullanımı
Akıllı Şehir UygulamalarıGelişmiş müşteri hizmetleri
Sağlık Uygulamalarıİş hayatında pratiklik
İmalat Uygulamaları
Daha iyi ticari faaliyeter
Bilişim Sektörü UygulamalarıDaha iyi iş imkânları
nesnelerin-interneti-IoT-cihazlar

IoT’nin Dezavantajları

Güvenlik kusurları

Yetersiz güvenlik önlemleri IoT’nin önünde gelişimini engelleyen bir etkendir. Akıllı cihazların bilgi sızdırma gibi bir işlevi de vardır. Sızıntı korkusu oluşabilir bu yüzden. Özellikle iş dünyasında bu işlemi profesyoneller gerçekleştirmelidir yalnızca. Herhangi bir korsan girişimine karşı iyi koruduğunu kim bilebilir? İşte tam da Bu yüzden güvenli ellere teslim edilmelidir.

 İlişkili maliyetler

IoT çözümleri birden fazla fayda sağlasa da ne yazık ki kârlı hale gelmeleri çok zaman alır ve finansal faydaları, uygulamalarının ilk maliyetlerini aşar.

Güç Kaynağı Bağımlılığı

Böyle bir ağ, iş hayatında başarılı bir şekilde uygulanması için dikkate alınması gereken dış faktörlere maalesef büyük ölçüde bağımlı kalır. Her şeyden önce akıllı cihazlar, istikrarlı ve yeterli bir elektrik arzına bağlıdır, bu nedenle iyi planlanmış bir ek altyapı sağlanmalıdır. 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.