Ökse Otu Nedir? Nasıl Bir Bitkidir? Ökse Çayı Nasıl Yapılır? Ökse Otu’nun Sağlığa Faydaları ve Bilinmeyen Yönleri

0 90

Doğa birbirinden ilginç ve değerli pek çok bitkiye ev sahipliği yapıyor. Ökse otunun sağlığa oldukça faydası olduğu günümüzde bilinen bir gerçek. Önemli Uyarı: Hiçbir şekilde bu bitkinin meyve kısmı tüketilmemelidir. Dikkatli kullanılmadığı takdirde ölümcül bir bitki hâline gelebilir.

Ökse otu, (Viscum albüm) Santalaceae familyasından Avrupa ve Asya’ya özgü, parazit olarak yetişen ve toprakta kendiliğinden ortaya çıkan bir bitkidir. Dünya genelinde, yüzde 20’si yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olan 1300’den fazla ökse otu türü bulunuyor. Bununla beraber ökse otu, yarı asalak bir bitki olarak kabul ediliyor. Başta elma olmak üzere armut, söğüt, kavak ve meşe gibi yapraklı ağaçların dallarında veya bazı çalı türlerinin üzerinde asalak olarak yaşıyor. Üzerinde yaşadığı canlının besin ve su kaynaklarını tüketen bitki, fotosentez yoluyla kendi enerjisini de üretebiliyor. Bu nedenle “yarı asalak” olarak kabul ediliyor.

okse-otu-faydalari-0

Ökse otu, doğru yöntemlerle ve kararında tüketildiğine insan sağlığı için oldukça faydalı. Çünkü ökse otu hem fizyolojik hem psikolojik pek çok rahatsızlık için önemli bir şifa kaynağı olarak kabul ediliyor. Elbette ökse otunun nasıl ve ne kadar tüketileceğini bilmek de son derece önemli. Tüm bitkilerde olduğu gibi ökse otunun aşırı bir şekilde veya hatalı kullanılması oldukça ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Bu nedenle bu önemli şifa kaynağını kullanmadan önce faydaları ve zararları hakkında detaylı bir bilgiye sahip olmak lazım.

Hamilelik/Emzirme Sürecinde Kullanılır Mı?

Ökse otu toksik bileşenler içerir. Hamilelik veya emzirme döneminde kullanmaktan kaçının.

Ökse Otunun Yan Etkileri

Ökse otu faydalı ve güzel bir bitki olmasına rağmen yan etkileri oldukça fazladır.

Ökse otu ne kadar faydalı ve sağlıklı olsa da piyasada sahteleri satılmakta. Mutlaka güvenli bir yerden temin edilmelidir. Ökse otunu kullanırken başta meyveleri olmak üzere bu otun çayını yapmak dışında farklı şekillerde kesinlikle tüketmeyin.

okse-otu-cayi-1

Ökse Otu Tedavisi ve Faydaları

Ökse otunun sağlığa pek çok faydası vardır. Önemli Uyarı: Hiçbir şekilde bu bitkinin meyve kısmı tüketilmemelidir. Dikkatli kullanılmadığı takdirde ölümcül bir bitki hâline gelebilir.

 • Ökse otunun özü kan basıncını düşürerek, baskıyı ve stresi hafifletebilir ve damar sertliği etkisini azaltır.
 • Regl döneminde ağrı ve krampları azaltır, gerginliğe iyi gelir. Aşırı kramplara iyi gelir. Çay şeklinde tüketilebilir regl dönemlerinde. Özellikle kadınların regl dönemlerindeki en büyük yardımcılarından sayılıyor, bu dönemlerde yaşanan ağrılı ve kramplı süreçlerin çok daha hafif bir şekilde atlatılmasını sağlıyor.
 • Kan şekerini düşürdüğü için diyabet hastalarına önerilir.
 • Strese, depresyona, uykusuzluğa, tansiyon hastalığına ve anksiyeteye iyi gelir.
 • Ökse otu boğaz ağrısı, öksürük ve bronşit iltihaplanma durumlarında tahrişi yatıştırır, göğüsteki rahatsızlığı ve sıkışıklık hissini azaltmaya yardımcı olur. Bu özellikleri sayesinde ökse otu epilepsi hastalığı için de eski lokman hekimler tarafından yıllar boyunca ilaç olarak kullanılmıştır.
 • Ökse otu faydaları arasında bağışıklık sistemini güçlendirmesi de yer alır. Bu özelliği aynı zamanda kanser tedavisinde kullanılmasını da sağlar. Kanserli hücrelerin yayılmasını önler.
 • Kanserli hücrelerin yayılmasını önler.
 • Antibakteriyel kapasitesi, vücudun mükemmel bir savunma hattına sahip olmasına yardımcı olur.
 • Menopoz dönemindeki kadınlara da destek olan ökse otu, kadınların bu dönemde yaşadığı hormonal bozuklukların, kalp çarpıntılarının, sıcak basmalarının ve sinir streslerinin en az şekilde yaşanmasına yardımcı oluyor.
 • Ökse otu, pek çok hastalığa iyi geldiği gibi damar genişlemesi ve spazm giderici etkisiyle migren üzerinde de büyük fayda sağlar.
 • İshal sorununun da hızlı bir şekilde iyileşmesine destek oluyor.
 • Ayrıca yüksek tansiyon kaynaklı baş ağrılarını da kısa sürede giderir.

Ökse Otu Çayı Nasıl Yapılır?

Ökse otu çayı yapımında yalnızca dal ve yapraklar kullanılır. Hiçbir şekilde bu bitkinin meyve kısmı tüketilmemelidir. Taze koparılmış veya faklı bir yerden alınmış olabilir. Buna göre iki çeşit yapım aşaması vardır.

 1. Bir fincan kaynar suya bir tatlı kaşığı kurutulmuş ökse otunun yalnızca yaprakları ve sapları atılır. 10 dakika demlenmeye bırakılır. Demlendikten sonra çayı süzerek içebilirsiniz.
 2. Taze ökse otu için kullanabileceğiniz ikinci yöntemse şöyle: Bir fincan oda sıcaklığında içme suyunun içine yine 1 çay kaşığı ökse otu koyup yaklaşık 1 gün boyunca bu şekilde oda sıcaklığında demlendirin. Ardından süzüp ökse otlarını çaydan uzaklaştırın ve ısıtıp için. Isıtma işlemini uygularken kaynama noktasına dikkat ediniz.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.