Siyah Çayın Hiç Bilmediğiniz 13 Faydası

0 86

Siyah çayın sağlığa faydalarını hepimiz biliyoruz. Peki ya bilinmeyen faydalarını hiç duydunuz mu? Sizlere bugün siyah çayın daha önce hiç duymadığınız, bilmediğiniz faydalarından bahsedeceğim. Hazırsanız anlatmaya başlayalım.

1- Kanserden korur

Kanser atlatılması oldukça zor bir hastalıktır. Yıllarca profesörler ve çeşitli uzman doktorlar bu alanda araştırmalar yapmıştır. Günümüzde kanser hastalığının kesin bir çözümü olmamakla birlikte siyah çayın kanseri önleyici bir etkisi olduğu çeşitli uzmanlar tarafından ortaya konmuştur. Çaydaki polifenol ve kateşin gibi antioksidanların bazı kanser tiplerinin önlenmesine yardımcı olabileceği düşünülmektedir.

2-Kemik sağlığına iyi gelir

Yapılan bir araştırmada uzmanlar çayda bulunan fitokimyasallar sayesinde düzenli çay içenlerin düzensiz çay tüketenlere göre daha güçlü kemiklere sahip olduğunu ortaya çıkardı.

3- Ağız sağlığına iyi gelir

Siyah çayın plak oluşumunu önleyici etkisi olduğu ve diş çürümelerine neden olan bakteri oluşumunu önlediği bilinmektedir. Siyah çayda bulunan polifenoller, boşluğuna neden olan bakterileri öldürür ve bakteri enzimlerinin büyümesini önler. Doğal ağız temizleyici görevini üstlenir.

4- Kalp sağlığına iyi gelir

2009-2010 tarihleri arasında yapılan bir araştırmaya göre günde üç fincan veya daha fazla çay tüketen bireylerin günde bir fincan veya daha az çay tüketenlere göre %20 daha düşük felç riski yaşadığı gözlemlenmiştir.

5-Diyabet hastalığına iyi gelir

Yapılan araştırmalar günlük hayatın koşuşturmacası içerisinde siyah çayın yalnızca stres faktörünü engelleyip yatıştırmaya yardımcı olmadığını aynı zamanda siyah çayda bulunan L-teanin amino asidinin diyabet riskini önlediğini ortaya koydu.

6- Stresi önler, yatıştırır

Günlük hayatın koşuşturmacası içerisinde bir bardak çaya ne dersiniz? Siyah çayın stresi önleme, yatıştırma ve kişiyi daha sakin bir duruma getirme gibi özellikleri vardır.

7- Sindirim sistemi sağlığına iyi gelir

Siyah çay; bağışıklık sisteminizin iyileştirilmesinin yanı sıra taninler mide ve bağırsak hastalıkları üzerinde iyileştirici bir etkiye sahiptir ve aynı zamanda sindirim aktivitesini düşürmeye yardımcı olur. Sindirim sorunlarınız varsa bir bardak çay size iyi gelecektir.

8- Enerji artırmada yardımcıdır

Yüksek kafeinli içecekleri tercih etmek istemiyor musunuz? Bu noktada yeni demlenmiş sıcacık bir fincan çay iyi bir tercih olacaktır. Diğer içeceklerin aksine çayda bulunan oldukça düşük miktardaki kafein, kalbi aşırı uyarmadan beyindeki kan akışını artırmada yardımcı olabilir. Aynı zamanda metabolizmayı, kalbi ve solunum sistemini de uyarır.

9- Bağışıklık sistemini güçlendirir

Siyah çay bağışıklığı artırmada yardımcı olan alkilamin antijenleri içerir. Bunun yanı sıra siyah çayda siyah çayda virüslerle baş edebilen ve günlük yaşamlarımızda sıklıkla karşılaştığımız grip hastalığı ve mide sorunlarından korunmamızı sağlayan taninler de bulunur.

10- Bağırsak sağlığına iyi gelir

Siyah çayda bulunan polifenoller, iyi bakterilerin büyümesini teşvik ederken, Salmonella gibi kötü bakterilerin büyümesini engelleyerek, sağlıklı bir bağırsak dengesinin korunmasına yardımcı olabilir.Ek olarak siyah çay, zararlı maddeleri öldüren ve sindirim sisteminin iç yüzeyini onarmaya yardımcı olan bağırsak bakterilerini ve bağışıklığı arttıran antimikrobiyal özellikler içerir.

11- Odaklanmayı artırabilir

Çayda bulunan L-teanin amino asidinin diyabet riskini önlediğini biliyoruz. Bu amino asit aynı zamanda konsantrasyon bozukluğuna ve hormonsal dengeye de iyi gelir.

12- İnme riskini azaltır

Siyah çay üzerinde yapılan çalışmalardan çıkan diğer bir ilginç sonuç ise inme riskini azalttığıdır. 10 yıldan uzun süre, 74.961 kişi izlenen bir çalışmada, günde dört veya daha fazla fincan siyah çay içenlerin, çay içmeyenlere göre %32 oranında daha düşük inme riskine sahip oldukları bulunmuştur. Farklı çalışmaların değerlendirildiği bir araştırmada ise, günde üç fincandan fazla çay (siyah veya yeşil çay) içen bireylerin, günde bir fincandan daha az çay içenlere kıyasla %21 oranında azalmış inme riskine sahip olduğu bulunmuştur. Bu sonuçlar gözlemsel çalışmalardan geldiği için, doğrulanması için daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyulmaktadır.

13- Kan şekerini düşürür

Siyah çay, vücutta insülin kullanımını arttırmaya yardımcı olduğu bulunan moleküller içerdiğinden, tatlandırılmamış olarak içildiğinde kan şekeri üzerinde olumlu olan etkiler keşfedilmiştir. Hücreler üzerinde, laboratuvar ortamında yapılan bir çalışmada, çayın ve bileşenlerinin insülin arttırıcı özellikleri incelenmiştir. Sonuçlar, siyah çayın insülin aktivitesini 15 kattan fazla arttırdığını göstermiştir. Ayrıca, çayda bulunan epigallokateşin gallat adı verilen bir bileşiğin insülin seviyelerini iyileştirdiği bulunmuştur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.