Gün İçerisinde Neden Sürekli Hâlsiz Hissederiz?

0 103

Gün içerisinde sürekli ”Neden bu kadar halsizim?” diye düşünüyor musunuz? Yanıtınız olumlu ise bu yazımız tam sizin için. Kişinin kendini halsiz hissetmesi belli başlı sorunlara yol açabilir.Trafik kazaları,dikkat eksikliği,okuduğuna odaklanamama gibi. Herkes hayatın bir evre-sinde kendisini halsiz hissedebilir. Geç saatlere kadar uyanık kalmanıza sebep olan bilgisayar oyunu ya da iş hayatınızda ki fazla yoğunluk bu duruma sebep olabilir.Bu halsizliklerin neden kaynaklığı olduğunu kavrar ve onu düzeltmek için çaba sarf edersiniz. Peki ya nedenini bil-mediğiniz halsizlikler. Bu konu hakkında ne yapacaksınız? Bu yazımızda bu tür durumlarla karşılaştığınız zamanlarda sizin için çözüm önerilerini bir araya getirdik.

1.Uyku Eksikliği

Uykunuzu tam alamamak kendinizi halsiz hissetmenin en temel nedenlerinden biridir. Yapılan araştırmalar,dünyada üç insandan birinin uyku sorunu yaşadığını söylemektedir. Ayrıca yapılan başka bir bilimsel araştırmada 18-60 yaş aralığında olan insanların sağlıklarını kaybetmemeleriiçin günde 7 saat uyku uyumaları gerektiğini söylemektedir.Günde 7 saatten daha az uyumanız durumunda halsizlik,enerji düşüklüğü aynı zamanda sağlığınız için olumsuz sonuçlara sebep olabilir. Yapmanız gereken tavsiyeler;

– Uyku alışkanlığınız olsun. Her gün aynı saatlerde uyanıp yatmaya özen gösterin.

– Gün içinde uyuklamayın. Böyle yaptığınız zaman gece ihtiyaç duyduğunuz uyku azalır ve uyumakta zorlanırsınız.

neden-yorgun-hissederiz

Yatakta iken mümkün olduğu kadar çabuk uykuya dalın. Eğer aklınızda farklı düşünceler varsa yerinizden ayrılın ve karanlık bir yerde oturun uykunuzun tekrardan geldiğini hissettiğiniz zaman vakit kaybetmeden yatağınıza dönün.

Yattığınız yerin karanlık,sakin ve yeteri ısıya sahip olduğundan emin olun. Odanıza ışığın girmesini engelleyin. Soğuk yerde çekeceğiniz biruykunun sıcak bir mekanda çekeceğiniz uykudan daha etkili olduğu kabul edilmektedir.-Uyumadan hemen önce sigara vb şeylerden uzak durun. Bu uykunuzun bölünmesine sebep olabilir.Yukarıda saydığımız tüm maddeleri uyguladığınız halde uyku uyumakta zorluk yaşıyorsanız doktorunuza başvurun. Uyku konusunda herhangi bir tıbbi rahatsızlığınız olabilir.

2. Zayıf Beslenme

Halsizlikten kurtulmanın en iyi yolu diyet ayarınızı doğru yapmaktır. Sağlıklı beslenme, dünyaya olan bakış açınız dahil her konuda fark yaratabilir. Halsizliğinizi azaltmak için beş besin (protein ve süt gibi) grubu ile doğru bir karışım yapmanız gerekmektedir.-İhtiyacınız olan kaloriyi mutlaka tüketin. İhtiyaç duyulan kaloriden az tüketmek halsizliğe yol açabilir.

-Bol meyve sebze ve su tüketin.

-Şekeri bırakın. Şeker enerji akışını hızlandırır ve halsiz hissetmenize sebep olabilir. Mutlaka kahvaltı yapın. Yapmamanız durumun güne ihtiyaç duyulan enerjiden eksik başlamış olursunuz.

3.Aşırı Stres

Yaşadığımız her şey strese sebep olablir. Strese sebep olan şeylerin listesi saymakla bitmez. İş, aile, ölüm vb.Stresi az yaşamak faydalı olabilir çünkü bazen stres uyarıcı rolüne bürünür ve daha faydalı yaşamamıza neden olabilir. Aşırı stres hem fiziksel hemde duygusal olarak sizi tüketir ve bazı sağlık problemlerine sebep olabilir.-Sizi neyin stres altında tuttuğunu öğrenin.Bunları öğrenmeden çözüm bulamazsınız.

-Sosyal aktivite yapın. Hormonlarınız düzene girer bu sayede. Kendinizi kötü hissediyorsanız fiziksel bir aktivite yapın.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.