Dünyanın En İlginç 12 Mimari Yapısı

0 178

Dünyanın en ilginç yapılarını hiç merak ettiniz mi? Dünyanın farklı coğrafyalarında bulunan farklı eserler şaşırtıcı mimarileri ve tasarımları ile dikkatleri üzerlerine çekerler. Kimileri ihtiyaç için yapılıyor kimileri ise estetik kaygılar için. Sanat ve teknolojinin mimari yapılara yansımalarını araştırdık. Mühendislik harikası olan bu eserleri sizler için derledik.

1- Longaberger Binası/Amerika Birleşik Devletleri/Ohio

longaberger-ilginc-binalar

Tasarımı ile dikkatleri üstüne çeken Longaberger Binası Amerika Birleşik Devletleri Ohio’da bulunuyor. Bu ilginç bina tam 9000 Tom ağırlığında. Yedi katlı olarak tasarlanan yapı 2016 yılında inşaa edilmiştir. Bu yapı büyük bir tahta sepet şeklinde tasarlanmıştır. Bu bina tahta sepet üretimi yapan bir şirketin genel merkezidir aslında. Yapı şirketin ürettiği sepetlerin resmen aynı şekline bürünmüş durumda. Ancak bu yapının en ilginç yönlerinden biri sepetlerin 160 katı büyüklüğünde olmasıdır.

2- Kübik Evler/ Rotterdam /Hollanda

kubik-evler-ilginc-binslsr

Hollanda’nın Rotterdam şehrinde bulunan kübik evler de mimarisi ile oldukça şaşırtıcı olan muhteşem bir yapı. Birbirine bitişik 45°lik küpler şeklinde tasarlanmıştır yapı. Yapı Mimar Piet Biom tarafından tasarlanmıştır. 1978 yılında inşaatı tamamlanan evlerin hemen altında bir otoban geçidi var. Şehre gelen turistler burayı mutlaka ziyaret eder. Yapı günümüzde otel olarak ve kimi zaman da müze olarak kullanılıyor.

3- Crooked House/ Sopot/ Polonya

croked-house-ilgimc-binalarr

Şaşırtıcı bir bina görmek istiyorsanız işte size Polonya’da yer alan ilginç ve renkli yapı Crooked House. Farklı ve egzantrik görünümüyle görenlerin dikkatini hemen üstüne çeken bu yapı alışveriş merkezi olarak hizmet vermektedir. Garip bir tarzı olan bu yapıyı kesinlikle görmelisiniz.Crooked House’un tasarımcısı ise mimar Szotynscy Zaleski. Zaleski bu garip tarzdaki yapı için ünlü tasarımcı ve illüstratör olan Jan Marcin Szancer’in çizimlerinden etkilenmiştir.

4- Panama Kanalı/ Panama

Panama-kanali-kytksw

Dunyanın en önemli mühendislik harikalarından olan Panama Kanalı Orta Amerika’da bulunur ve Panama’ da yer alır. 1881 yılında Fransızlar tarafından inşaası başlamıştır. Birkaç kez duran yapıyı ise 1914 yılında Amerika Birleşik Devletleri tamamlamıştır. Çok büyük bir kanal olan Panama kanalı Atlantik ve Pasifik okyanuslarını birbirine bağlayan 77 kilometrelik devasa bir yapıdır. Ticaretin büyük hızla geliştiği günümüz dünyasında gemilerin çok daha hızlı hareket etmesini sağlar.

Kanalın yapımı sırasında sıtma ve sarıhumma gibi hastalıklar, şiddetli toprak kaymaları yaşanmış 27.500 insan can vermiştir. Yapımında büyük emekler harcanan bu kanal aynı zamanda Güney Amerika ve Kuzey Amerika’yı birbirinden ayıran yapay bir su kanalı oluşturmuştur. Kanal 15 Ağustos 1914’te hizmete açılmıştır.

5- Stone House/Portekiz

stone-house-ilginc-binalat

Kayaların arasındaki ilk çağlardan kalma bu yapı 1974 yılında ünlü Portekizli aile Rodriguesler tarafından inşa edilmiştir. İçerisinde herhangi bir elektrik bağlantısı yok ve aydınlatma için yalnızca mum kullanılıyor. Yapının hiçbir yerinde beton kullanılmamış. Koltuk takımları dahi kütüklerden oluşuyor. Turistik amaçlı inşaa edilen bu yapı iki katlı ve havuzu da bulunuyor. Portekiz’in Guemaraes bölgesinde yer alan evde hiç kimse sürekli olarak ikame etmiyor.

6-Wonderworks/Pigeon Forge/ Amerika Birleşik Devletleri

en-ilginc-binalar

Şaşırtıcı bu ev tersten inşaa edilmiş. Şehrin en dikkat çekici ve enteresan binası olan Wonderworks’u mutlaka görmelisiniz. Ters olarak inşaa edilen yapıda her şey ters durumda bulunuyor. Ücretsiz olarak ziyaret edilen yapıda her şey ters konumlanmış durumda. Bina günümüzde eski sihirbaz malzemelerinin sergilendiği küçük bir müze olarak kullanılıyor. Amerika’da 6 farklı lokasyonda yer alan Wonderworks Müzeleri, ev sahipliği yaptığı bilim odaklı sergileri keşfetmeleri için ziyaretçilerini bekliyor.

7- Palais Ideal/ Hauterives/Fransa

ilginç-binalarrr

1879’da, 10 yıldır Postane çalışanı olan Ferdinand Cheval çalıştığı bir esnada güzergahındaki bir taşa takıldı. Takıldığı ve erozyonla yontulmuş bu taşın güzelliğine hayran kalan Cheval onları toplamaya karar verdi. Cheval bu taşlarla, başlangıçta Doğa Tapınağı olarak adlandırılan İdeal Sarayı’nı inşa etmeye başladı.

Dört cephe, teras ve galeriden oluşan bu anıtı oluşturmak için Cheval tam 33 yıl çalışmış ve 3.500 çuvaldan fazla kireç kullanmıştır. Ferdinand Cheval, İdeal Saray’ı 1912’de tamamladı.Gerçekten muhteşem bir hikâye; muhteşem bir eser.

Köy halkı tarafından bir deli olarak görülen Ferdinand Cheval, 1924 yılında 88 yaşında vefat etmiştir. Bu anıtı, öldüğü sırada yaşayan tek varisleri olan iki torununa bırakmıştır. 1994 yılında, torunları İdeal Saray’ı Hauterives kasabasına satmıştır.

8- Piano House/Çin

piano-house-ilginc-binalar

Çin’de bulunan The Piano House muhteşem bir sanat yapıtı. Konser ve sanatsal organizasyonlara ev sahipliği yapan bu yapının dış görünümündeki devasa büyüklükteki enstrüman oldukça dikkat çekmektedir. Göze hitap eden Piano House her yıl turist akınına uğramakta.

9- Golden Bridge/ Da Nang

yapı

Vietnam’ın doğu kıyısındaki Da Nang şehrinin arkasında Ba Na tepeleri arasına inşa edilen göze hitab eden Golden Bridge -Altın Köprü- taştan yapılmış devasa iki elin arasında duruyor. 2018 yılının haziran ayında kullanıma açıldı. Deniz seviyesinden yaklaşık olarak 1.400 metre yüksekliğe kurulan 150 metre uzunluğundaki köprü, Ta Landscape Architecture şirketi tarafından tasarlandı.

10- Guggenheim Müzesi/İspanya

gungheum-muze-ilginc-binalar

İspanya’nın en büyük müzelerinden biri olan Guggenheim Müzesi, Bask bölgesinde, Bilboa’da yer alıyor. Modern mimarinin örneklerinden olan bu etkileyici yapıt 11.000 m²’lik alana yayılmış. Pritzker mimarlık ödülü sahibi Frank Gehry’in imzası vardır. Bilgisayar ortamında tasarlanarak hayata geçirilmiş. Kıvrılınca daha çok yük taşıyabilen bir kâğıt gibi, müzenin duvarları da ağırlığını taşıyabilmesi için kıvrımlı bir yapıdadır.

11- Meitan Çay Müzesi/Çin

etkileyici-binalar-043

Çin geleneksel olarak çay yetiştiren bir ülkedir. Burada üretilen yeşil çay ise tüm dünyada ünlüdür. Çin’de bulunan bu bölgeye yeşil çayın ülkesi denmektedir. Binaya uzaktan bakıldığında gerçek bir bina görüntüsü alamazsınız çünkü pencereler uzaktan görülmez. İlginç olan bu koca çaydanlığın yanına çay fincanı eklemeyi ihmâl etmemişler. 74 metre yüksekliğindeki bu dev çaydanlık en geniş yerinde 24 metrelik bir çapa ulaşıyor. Büyüklüğüyle Guinness Dünya Rekoru’na sahip olan harika mimari eser çay severler için kesinlikle görülmeye değer. Yolunuz düşerse mutlaka ziyaret edin.

12- Dancing House/Prag

Dans Eden Ev, Prag’da en çok görülmesi gereken yerlerden birisidir ve dünya çapında çok ünlü bir yapıdır Hırvat ve Çek kökenli bir mimar olan Vlado Milunić’in Kanada kökenli bir mimar olan Frank Gehry ile işbirliği yaparak boş olan ve nehir kıyısında yer alan bir alanda tasarladığı binadır.

ilgmcbinalarr-0

Uzaktan bakıldığında dans eden bir çifti andıran bu yapının çok fazla dikkat çekiyor olmasının bir nedeni, çevresinde yer alan onlarca barok ve gotik mimari arasında tek başına farklı bir görünüme sahip olmasıdır. Modern mimariye uymayan farklı tarzı bu yapıyı Prag’da görülmeye değer kılmaktadır. Prag’a gelen her turistin mutlaka uğrayıp önünde bir fotoğraf çektirdiği bu farklı yapı Dekonstrüktivizm stili bir mimariye sahiptir. Çekya’nın en önemli kentlerinden bir tanesi Prag, içinde barındırdığı tarihi yapılar ve mekanlarla her yıl binlerce turistin ziyaretine uğramaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.