Farklı Ev Dekorasyonu Önerileri: Bohem, İskandinav, Rustik | Kuytu Köşe - Sosyal İçerik Köşesi

Farklı Ev Dekorasyonu Önerileri: Bohem, İskandinav, Rustik


Ne olursa olsun hepimiz evimize kendimizi yansıtalım isteriz. Bu tarz dekore etme durumlarında yardımımıza dekorasyon stilleri yetişir. Kendinizi yansıtabileceğiniz bohem dekorasyon stili, iskandinav dekorasyon stili ve rustik dekorasyon stili olmak üzere 3 farklı dekorasyon stilini sizler için listeledik.

1. Bohem Dekorasyon StiliBohem Dekorasyon Stili Nedir?
Bohem, göçebe bir hayat yaşayan, gezgin ve özgür bir ruha sahip olan çingene kültüründen esinlenerek Fransa'da tanımlanmış bir dekorasyon stilidir.


Bohem Dekorasyon Stili Nasıldır?
Bohem dekorasyonu, renkli, canlı, özgür ve kalabalık bir düzene sahiptir.


Bohem Dekorasyonu Stili Nasıl Uygulanır?
Uygunsuz renkleri bile bir arada kullanabileceğiniz bohem dekorasyonunu canlı, mat, pastel ve kontrast renklerden oluşturabilirsiniz. Tamamiyle özgür olan bu dekorasyon stilinde desen kullanımı ayrı bir yer almaktadır.
Desenleri koltuk kaplaması, yastık, kırlent, battaniye ve halı/kilim gibi pek çok yerde kullanabilirsiniz. Bohem dekorasyonunun desenleri ise çoğunlukla doğal baskılar ve geometrik formlar şeklinde oluşuyor.Bohem Dekorasyon Stili Alçak Oturum Nasıl Yapılır?
Dilerseniz alçak bir sehpa ve minderlerle oturma düzeni oluşturup, alçak oturum stilini kullanabilirsiniz. Duvar kenarlarına ise alçak bir koltuk koyarak tamamlayabilirsiniz.


Bohem Dekorasyon Stili Zemin ve Duvar Halı/Kilim Kullanımı Nasıl Olmalı?
Zeminler de fazla yer kaplamayan ve çok ağır olmayan, geometrik desenli ya da doğal baskılı halı/kilim kullanabilirsiniz. Duvarlar da ise farklı desenleri olan duvar kağıtları veya çok karmaşık olacağını düşünüyorsanız koyu renkli ve ağır duvar kağıtları kullanabilirsiniz. Dilerseniz de duvar halısı kullanabilirsiniz.Bohem Dekorasyon Stili Bitki Kullanımı Nasıl Olmalı?
Yaprakları büyük ve yer kaplayan (Difenbahya, Aspidistra Elatior, Kauçuk, Strelitzia Nicolai) bitkiler ya da kaktüs ve sukulent gibi bitkiler kullanabilirsiniz.Bohem Dekorasyon Stili Geometrisi Nedir?
Duvar aksesuarları, kilimler ve mobilyalar gibi yerlerde çok sık kullanılan geometri, dairedir.
Örnek dekorasyon ürünleri olarakta daire şeklinde kasnaklar, fenerler ve rüya kapanları kullanılabilir.

2. İskandinav Dekorasyon Stili 


İskandinav Dekorasyon Stili Nedir?
İskandinav dekorasyon stili, modernliği ve minimalistliği ele alan bir stildir. Az eşya ile
konforlu, basit ve rahat bir dekorasyon yapmanızı sağlar.


İskandinav Dekorasyon Stili Nasıl Uygulanır?
Bu dekorasyonu evinize uygulamanın en kolay yolu açık renkleri, modern çizgileri, ahşap detaylar ve kendin yap aksesuarları kullanmaktır. Konfor ve zarifliğin önemli olduğu iskandinav dekorasyon stilinde dilerseniz metal vurgulardan yararlanabilirsiniz.


İskandinav Dekorasyon Stili Mobilyaları Nasıl Olmalı?
Dekorasyon stilinde mobilyaların ahşap malzemeden olması gerekir. Ek olarak dekorasyon içinde ahşap rengi tamamlayan renkler, mobilyada ise zarif ve düz hatlar kullanılır.


İskandinav Dekorasyon Stili Renkleri Nelerdir?Açık renklerden oluşan dekorasyon stilinde ahşap renkler ve beyaz rengin yanı sıra gri ve grinin tonları kullanılır.


İskandinav Dekorasyon Stili Zemini Halı/Kilim Kullanımı Nasıl Olmalı?
İskandinav dekorasyonu uzun, geniş ve büyük halılara yer vermiyor. Bu dekorasyon da daha çok ahşap zemin ya da küçük kilimler veya yolluklar kullanılıyor.


İskandinav Dekorasyon Stili Obje Kullanımı Nasıl Olmalı?
Daha çok basit ve minimum objeler kullanılan bu stil için hasır sepet, içine narin bir çiçek koyulmuş cam vazo gibi örnekler verilebilir.

3. Rustik Dekorasyon Stili 


Rustik Dekorasyon Stili Nedir?
Rustik kelimesinin anlamı sözlükte, köy evi ya da köy görünüşü veren dekor, anlamına gelmektedir. Tamamiyle doğadan ilham alınarak uygulanan, saf ağaçların kullanıldığı bir dekorasyon stilidir.


Rustik Dekorasyon Stili Nasıl Uygulanır?
Bu dekorasyonu taşıyacak olan evlerde genellikle işlenmemiş malzemeler kullanılmaya özen gösterilir. Etnik desenli (yerel çizgiler) mobilyalar, ağaç detayları olan aksesuarlar, keten kumaşlar ve doğal görünümlü eşyalar kullanılır.


Rustik Dekorasyon Stili Renkleri Nelerdir?
Bu tarz evler de genellikle toprak ve naturel tonlardan oluşur. 


Rustik Dekorasyon Stili Mobilya Seçimi Nasıl Olmalı? 
Kiraz, meşe, akçaağaç ve ceviz ağaçlarının kullanıldığı mobilyaları seçmek daha uygun olacaktır.


Rustik Dekorasyon Stili Renkleri Nelerdir?Genellikle kahverengi ile uyuşan renkler yani beyaz ve turuncu gibi renkler kullanılır.


Yorum Gönderme

0 Yorumlar