Evde Yetiştirilebilecek En Kolay 10 Bitki | Kuytu Köşe - Sosyal İçerik Köşesi

Evde Yetiştirilebilecek En Kolay 10 Bitki


Bitkilerin evimize harika bir görüntü kattıkları gibi bizlere birçok faydaları vardır. Örneğin, havayı temizler, zihinsel sağlığımız için oldukça faydalılardır, konsantre olmamızı sağlarlar ve pozitif enerji yayarlar. "Evde  hangi bitki yetiştirilir? Kolay yetişen bitkiler neler? Kolay bakılan bitkiler neler?" diye araştırıyorsanız sizlere cevap vereceğiz.

Evde yetiştirilebilecek bitkileri sizler için listeledik... İşte yetiştirilmesi kolay olan 10 bitki:

1. Şans Bambusu 


Şans Bambusu Nedir?
Dracaena Sanderiana ismiyle de anılan şans bambusu, Uzakdoğu Asya'nın bir tropikal bitkisidir. 

Şans Bambusu Nasıl Bakılır?
Direk olarak güneş ışıklarından hoşlanmayan şans bambularına bir vazonun içine su doldurup rahat bir şekilde bakabilirsiniz. Suyunu ise 2-4 hafta gibi bir sürede değiştirmeniz yeterlidir. Tabii dilerseniz şans bambularını toprağa da ekebilirsiniz. 
Toprağının çok nemli ve kuru olmamasına dikkat ederek hatfada bir sulama yapmanız gerekiyor.
Sulama ve drenaj konusunda dikkatli olmamız gerekiyor.

Şans Bambusu Nereye Koyulabilir?
Banyo gibi güneş görmeyen yerler ve oda sıcaklığında olan yerler şans bambuları için idealdir.

Şans Bambusu Ne Kadar Uzar?
Şans Bambuları her ay yaklaşık 2-2.5 santimetre kadar uzar.

Şans Bambuları Nasıl Kıvrılır?
Şans bambunuzun kıvrık olması için iki yöntem vardır. İlk olarak karton kutunun tabanına şans bambunuzun dallarının geçebileceği delikler açın. Dallar belli bir süre sonra güneşe doğru eğim gösterecektir ve ara sıra yön değişimi yaparak dairesel bi kıvrılmayı sağlayabilirsiniz. İkinci yöntem ise bir tel yardımı ile şans bambunuzun uzama yolunu dizayn ederek kıvrımlı olmasını sağlayabilirsiniz.

Şans Bambusu Nasıl Çoğalır?
Eğer şans bambunuzu çoğaltmak istiyorsanız uzun sapın dibindeki yaprakları temizleyerek başlayın. Daha sonra bir makas yardımı ile sapından yarım santimetre kalacak bir şekilde kesin. Temiz bir suyun içine koyun ve ara ara suyunu değiştirin. Ortalama 2 ay kadar gölgede muhafaza edin.

Şans Bambusu Nerede Satılır?
Şans bambusunu nereden alırım diyorsanız eğer ulaşabileceğiz yerler online alışveriş siteleri ve çiçek peyzajcılarından ulaşabilirsiniz.

2. Paşa Kılıcı


Paşa Kılıcı Nedir?
Paşa kılıcı, bakımı en kolay olan salon bitkilerindendir. 
Paşa kılıcının en iyi hava temizleyen bitkilerden olduğu da bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Paşa Kılıcının Bakımı Nasıl Olmalı?
Güneşte daha sağlıklı olsa bile karanlıkta yaşamayı problem etmeyen, sulamayı unutsanız bile solmadan sizinle olmaya devam eden bitkilerden olan paşa kılıcının ince köklerinin fazla çoğalması önemli olmadığı için büyük bir saksıya gerek yoktur. Lâkin her yıl saksı değiştirmek bitki için iyi olacaktır. 

Paşa Kılıcını Nereye Koyabilirim?
Paşa kılıcı evinize ve ofisinize harika bir görünün katabilir.  

Paşa Kılıcı Nasıl Uzar?
Paşa Kılıcı yukarıya doğru dik bir şekilde uzar.

Paşa Kılıcı Nasıl Çoğaltılır?
Devamlı olarak yavru veren paşa kılıcının ana gövdesinin kenarından gelen yavruları ayırarak çoğaltabilirsiniz. 

Paşa Kılıcı Toprağı Nasıl Olmalı?
Doğal humuslu toprak paşa kılıcı bitkisi için daha sağlıklı bir topraktır. 6'da 1 oranında kuvars kumu ek olarak 1 ölçüde ince taneli ponza taşı karıştırsanız bitki için en iyi toprağı elde etmiş olacaksınız.

Paşa Kılıcı Nerede Satılır?
Paşa kılıcını nereden bulurum diyorsanız online alışveriş siteleri ve çiçek peyzajcılarında bulabilirsiniz.

3. Kaktüs


Kaktüs Nedir?
Gövdeleri etli yaprakları ise diken şeklinde olan 200'ün üstünde çeşiti olan bir bitki türüdür.

Kaktüslerin En Önemli Özelliği Nedir?
Kaktüslerin en önemli özelliklerinden biri radyasyon emicilik olduğu biliniyor.

Kaktüs Bakımı Nasıl Yapılır?
Kaktüslerin bakımı oldukça kolaydır. Sulama konusunda size oldukca kolaylık sağlayan kaktüsleri sulamadan önce parmağınızı toprağına batırarak kontrol edin. Eğer nemli ise parmağınız ıslanıyorsa sulamayı birkaç gün sonra yapın. Sulama işleminde dikkat edilmesi gereken bir diğer unsur ise verilen suyun oda sıcaklığında olmasıdır. Kış aylarında düzenli olarak haftada bir defa, yaz aylarında ise hava sıcaklıklarının artmasından dolayı düzenli olarak haftada iki defa sulanmalıdır. Sulamada kullandığınız su kabını ve ölçeği değiştirmeyiniz. Sulamadan sonra saksının altındaki kapta biriken suyu, böceklenme ve koku olmaması için dökmeniz gerekiyor.

Kaktüs Nerede Bakılır?
Kaktüslerin rüzgâr akımına maruz kalacak yerlere (cam önü, kapı önü vs.)  koyulmaması gerekiyor. Aksi takdirde solmalarına sebep olur. Yapraklarında sararma ve çürümeyi engellemek için güneş görmeyen yeri haftada bir defa güneşe çevirmeniz gerekiyor. 

Kaktüs Çeşitleri Nelerdir?
Kaktüs bitkisinin 200 tane çeşidi vardır. Bunlardan en yaygın olanları arasında ise; Aporocactus, Acanthocalycium,
Astrophytum, Arrajadoa, 
Ariocarpus, Copiapoa, Eriocactus,
Gymnocactus, Frailea bulunmaktadır.

Kaktüs Toprağı Nasıl Olmalı?
Kaktüsün toprağındaki suyun kolay bir şekilde süzülebilmesi için toprağın ince kum karışımı ile olması gerekmektedir.

Kaktüs Nereden Satın Alınır?
Kaktüsleri nereden alırım diyorsanız, kaktüsler çoğu hipermarkette, online alışveriş sitelerinde ve çiçek peyzajcılarında bulunuyor.

4. Çin Herdemyeşili


Çin Herdemyeşili Nedir?
Birçok çeşidi bulunan Çin Herdemyeşili iç mekan bitkisidir. Genellikle yaprak dökmeyen bitki olarakta bilinir.

Çin Herdemyeşili Nasıl Bakılır?
Çin Herdemyeşili bitkisinin, yazın büyüme zamanında toprağı sürekli nemli olmalıdır. Lâkin su birikimi olmaması gerekir. Ekim’den Şubat’a kadar olan dinlenme döneminde ise verilen su miktarının azaltılması gerekiyor.
Hemen gelişen bir bitki olmadığı için saksı değişiminin 2 yılda bir (Mart-Nisan ayları) yapılması gerekiyor ancak saksı boyutunun hemen hemen aynı olmasına dikkat edin.

Çin Herdemyeşili Nasıl Gübrelenir?
Saksı değişiminden sonra Nisan-Ağustos aylarında 2 defa haftada 1 kez olmak üzere 1 g/1 kompoze gübre vermeniz gerekiyor.

Çin Herdemyeşili Nereye Koyulabilir?
Çin herdemyeşili bitkisi yarı gölde ya da gölge yerlerden hoşlanır.

Çin Herdemyeşili Çeşitleri Nelerdir?
Çin Herdemyeşilinin çeşitleri şunlardır; Aglaonema Commutatum, Aglaonema Modestum, Aglaonema Pseudobracteatum ve Aglaonema Costatum.

Çin Herdemyeşilini Nerden Satın Alırım?
Çin Herdemyeşilini nerden alırım diyorsanız eğer çiçek peyzajcılarından ve online alışveriş sitelerinde bulunuyor.

5. Ficus Benjamin

Ficus Benjamin Nedir?
İklimi ve toprağı uygun olan memleketlerde Ficus Benjamin 30 metreyi aşabilen büyük bir ağaç olarak gelişebilen ancak ofis veya evlerde 3 metreyi aşamayan bir bitkidir.
Havada sık görülen zehirli maddeleri temizlemesi ve oksijen seviyesini yükseltmesi ile bilinir.

Ficus Benjamin Bakımı Nasıl Yapılır?
Ficus Benjamin, direkt güneş ışığını değil ama aydınlık bir ortamı sever. Ara ara sulayın ama iki sulama arasında toprağın hafif kurumasına dikkat edin. 

Ficus Benjaminin Saksısı Nasıl Olmalı?
Ficus Benjamin bitkisinin saksı köklerini zar zor sığabileceği bir saksı olmalıdır. Eğer büyük bir saksı olursa gelişimi daha yavaş olabilir.

Ficus Benjamin Bitkisi Nasıl Çoğaltılır?
Ocak ayının ortasında ve Mart ayına kadar çoğaltmak için en ideal zamandır. 1 yaşını geçmemiş olan 10 santimetrelik benjamin dallarından makas yardımı ile yapraklarına dokunmadan kesin. Kestiğiniz dalları çay bardağına yarım su doldurarak içine yerleştirin. Suyu 10 günde bir değiştirmeye dikkat edin. Bulunduğu yerin hava alması ve fazla ışık almaması da önemli bir unsurdur. Köklerin en az 5 santimetre uzamasını bekleyin. Uzadıktan sonra yeterince nemli olan bir toprağa dikin. Toprağa diktikten sonra sulamayın ve bir poşet geçirip hava alamayacağı şekilde bağlayın. Bu sefer direk güneş almayan ama aydınlık olan bir yerde bekletip köklerin toprak ile özdeşlemesini bekleyin. Daha sonrasında poşeti çıkarın ve sulayın. Poşeti tekrar kapatmayacaksınız.

Ficus Benjamin Bitkisinin Toprağı Nasıl Olmalı?
Ficus Benjamin bitkisi asitli ve ötr topraklarda daha iyi gelişip daha sağlıklı olurlar. 

*Kedi ve köpekler için zehirlidir.

Ficus Benjamini Nerden Satın Alırım?
Ficus Benjamin bitkisine nerede bulabilirim diyorsanız online alışveriş siteleri ve çiçek peyzajcılarında bulabilirsiniz.

6. Pathos Sarmaşığı 


Pathos Sarmaşığı Nedir?
Pathos Sarmaşığı, kanserojen bir madde olan formaldehiti emdiği ve temizlediği kanıtlanan bir ev bitkisidir. Saksıdan dökülen dalları ve yaprakları eviniz için dramatik bir dekorasyon sağlar.

Pathos Sarmaşığı Nasıl Bakılır? 
Direk güneş almayan yarı aydınlık bir yerde tutmanız bitki için daha iyi olacaktır. Sulamayı nadiren yapın. Aksi taktirde bitkiniz çürür.

Pathos Sarmaşığı Nasıl Çoğaltılır?
Pathos Sarmaşığını çoğaltmak oldukça kolaydır. Bitkinin bir dalını keserek su dolu bir kaba koyun. Kökleninceye kadar su dolu kaptan çıkarmayın. Köklendikten sonra toprağa ekebilirsiniz.

Pathos Sarmaşığının Toprağı Nasıl Olmalı? 
Pathos Sarmaşığı için en uygun toprak, humuslu doğal topraktır.

Kedi ve köpekler için zehirlidir.*

Pathos Sarmaşığını Nerden Satın Alırım?
Bu, Pathos Sarmaşığı bitkisini nerden alırım diyorsanız eğer online alışveriş sitelerinde ve çiçek peyzajcılarında bulunuyor.

7. Sukulent


Sukulent Nedir?
Dallarında, gövdesinde veya yapraklarında su tutma özelliklerine sahip olan etli bitki türüdür. "Dikensiz kaktüsler" diye de anılabilir.

Sukulent Nasıl Bakılır?
Sukulentler direk ne çok güneş alan yeri ve ne de güneş almayan yeri severler. Sukulent bitkisinin sulanmasına gerek yoktur. Toprağının nemli kalmasını sağlamanız yeterli olacaktır. Eğer sulanırsa bu kurumasına ve ölmesine yol açar.

Sukulent Nasıl Dikilir?
Sukulentlerinizi dikmek için öncelikle ne çok büyük ne de çok küçük bir saksıya ihtiyacınız var. Gövdesine yetebilecek kadar saksıya toprak koyuyorsunuz ve yaprakların iç içe girmemesine dikkat ederek yerleştiriyorsunuz. Daha sonra köklerin hava almadığına emin olmak için toprak yardımı ile etrafını çevirin. Sukulentiniz 2 hafta içerisinde kök salacaktır.

Sukulent Nasıl Çoğaltılır?
Çoğaltımı oldukça kolay bir bitki olan Sukulentinizin alt yapraklarından parçalar koparın. Bir makas yardımı ile gövdenin baş kısmında olan çiçekli yeri kesin ve koparılan parçaları 1 gün bekletin. Daha sonra yetiştirmeye uygun bir fısfıs ile hafif nemlendirilmiş toprağın üstüne 1 gün bekleyen parçaları bırakın. Koparılan yerler 2 hafta içerisinde köklerini salacaktır. Yapraklar köklendikten sonra Sukulentleriniz baş gösterecektir ve zamanla yapraklar çürüyecek ve Sukulentleriniz tek kalacaktır. Bu çiçeklenmeden sonra toprağa ekebilirsiniz. İlk 24 saat boyunca su vermemeye dikkat edip toprağa aşılanmasını bekleyin.

Sukulentlerin Toprakları Nasıl Olmalı?
Sukulentlerin üst kısımda hafif, gözenekli bir toprak kullanmak daha faydalıdır.

Sukulent Çeşitleri Nelerdir?
Sukulent, Gasteria, Haworthia, Kalanchoe, Pachyphytum, Rochea, Senecio, Peperomia, Rhipsalis, Sansevieria, Sedum ve Tillandsia gruplarından oluşur.

Sukulentleri Nerden Satın Alırım?
Sukulent bitkilerine nerden ulaşırım diyorsanız çoğu hipermarkette, online alışveriş siteleri ve çiçek peyzajcılarında bulunuyor.

8. KalanşoKalanşo Nedir?
Pembe, beyaz, turuncu, kırmızı ve sarı renkleri bulunan iç mekan süs bitkisidir.

Kalanşo Nasıl Bakılır?
Direk güneşi sevmeyen Kalanşoların, gölgelendirilmiş veya perdelendirilmiş ortamda durmaları gerekir. Çok sulanmaması ama çokta kuru bırakılmaması gereken bir bitkidir. Yaz aylarında haftada 2 gün, kış aylarında ise haftada 1 gün sulamak önerilir.

Kalanşo Nasıl Çoğaltılır?
Kalanşo bitkisini çoğaltmak çok kolaydır. Her mevsimde çiçeksiz bir dalı kırılarak çoğaltılabilir. Çiçeksiz bir daldan 5 santimetre makas yardımı ile kesin. Daha sonra yaprakları temiz bir makas ile temizleyin. Üst kısımda 2-3 yaprak bırakmanız yeterli olacaktır. Kestiğiniz parçayı bir havlu kağıdın üzerinde 2-3 gün bekletin. Saksıda ki toprakta bir yer açın ve kesilen kısmı toprağa koyun. Seçilen saksıda drenaj deliklerinin olmasına dikkat edin. Daha sonra toprağı ıslatın ve bitkinin üstünü poşet ile kapatın. Güneş gören bir yerde bitkinizi 2-3 hafta bekletin. 
2-3 hafta sonrasında poşeti çıkarın.

Kalanşo Toprağı Nasıl Olmalı?
Humuslu ve kaliteli topraklar tercih edilmelidir. Kalanşo toprağı, havadar ve drenajı sağlanmış bir toprak olması gerekir.

Kalanşo Çeşitleri Nelerdir?
Crassulaceae ailesinden olan Kalanşo bitkisinin birçok çeşidi vardır. Bunlardan bazıları ise; Damkoruğu, Yeşim bitkisi, Eçeverya, Sempervivum, Para ağacı, Aeonyum, Dudleya, Hylotelephium, Altın kök bitkileridir.

Kalanşoyu Nerden Satın Alırım?
Kalanşo bitkisine nerden ulaşacağım diyorsanız online alışveriş sitelerinde ve çiçek peyzajcılarında bulunuyor.

9. Afrika Menekşeleri


Afrika Menekşesi Nedir?
Anavatanı Tanzanya olan bitkinin mor, pembe ve beyazın her tonunda çiçekleri bulunmaktadır. Bu bitki yıl boyunca çiçekli olarak kalabilir.

Afrika Menekşeleri Nasıl Bakılır?
Pencere önleri gibi dar alanlarda rahatlıkla yaşayabilen Afrika Menekşekşeleri, yüksek nem ve ışığı severler. Bu bitkiler toprak yüzeyi kuru kalacak şekilde sulanmalıdır.
Yılın çoğu zamanı çiçek açtığı için eviniz için harika bir bitkidir.

Afrika Menekşesi Nasıl Çoğaltılır?
Sağlıklı bir menekşe yaprağını makas yardımı ile diğer yapraklara zarar vermeden kesin.  Bir şişeye oda sıcaklığında su doldurun ve menekşe yapraklarını şişeye koyun. Dikkat etmeniz gereken bir unsur ise yaprakların suyun içinde kalmaması. Daha sonra şişeyi doğrudan güneş ışığı olmayan ama ışıklı ve sıcak bir yere koyun. 2-3 hafta sonra köklendiğini göreceksiniz. Menekşeleriniz köklendikten sonra her yaprağı bir saksıya dikin ve sulayın. Aşırı killi ve kumlu topraklar menekşenizin gelişimini önleyebilir bu yüzden menekşe toprağı olarak kaliteli bir toprak kullanın ve toprağınızı doğal gübre ile iyileştirin.

Afrika Menekşesi Toprağı Nasıl Olmalı?
Afrika Menekşeleri hafif yani ph derecesi 5,5-6,5 arasında olması gerekir.

Afrika Menekşelerini Nerden Satın Alırım?
Afrika Menekşelerine nerden ulaşırım diye düşünüyorsanız online alışveriş sitelerinde ve çiçek peyzajcılarında bulunuyo.

10. Salon EğreltisiSalon Eğreltisi Nedir?
Bulunduğu ortama kolaylıkla uyum sağlayan Salon Eğreltisi, kolay ve hızlı yetişen bir bitkidir.

Salon Eğreltisi Bakımı Nasıl Olur? 
Salon Eğreltileri, direk ışığı sevmezler. Lâkin ışık miktarları yetersiz gelirse de yaprakları kurur ve düşerler. Evinde yeşil rengi sevenler için harika bir bitkidir. Salon Eğreltileri çiçek vermezler. 

Salon Eğreltisi Nasıl Çoğaltılır?
Salon Eğreltisinin çoğaltılması köklerden ayırma yöntemiyle yapılır. 

Salon Eğreltisi Toprağı Nasıl Olmalı?
Salon Eğreltileri, asit karakterli, yüksek organik madde içeren toprakları sevmektedirler.

Salon Eğreltisini Nerden Satın Alırım?
Salon Eğreltisine nerden ulaşırım diye düşünüyorsanız çoğu internet sitesinde ve çiçek peyzajcılarında bulunuyor.

Yorum Gönderme

0 Yorumlar