Yahoo, sosyal medya şirketlerine kötü niyetli mesajları tespit eden AI teknolojisi sunacak | Kuytu Köşe - Sosyal İçerik Köşesi

Yahoo, sosyal medya şirketlerine kötü niyetli mesajları tespit eden AI teknolojisi sunacak


Yahoo Japan Corp Pazartesi günü yaptığı açıklamada, sosyal medya firmalarına siber zorbalığa bağlı olduğuna inanılan bir Japon profesyonel güreşçinin ve Reality TV yıldızının ölümünden sonra kötü niyetli ve diğer uygunsuz çevrimiçi yayınları tespit edebilecek yapay zeka teknolojisi sağlayacağını söyledi.

İnternet portalı sitesi operatörü, popüler gerçeklik şovu "Terrace House"un oyuncu üyesi olan 22 yaşındaki Hana Kimura'nın, sosyal medyada nefret dolu mesajların hedefi olduktan sonra geçen ayın sonunda şüpheli bir intiharda ölü bulunmasının ardından tedbiri açıkladı.

Ölümünden sonra, Japon hükümeti, yıllarca sonuna kadar taslak mevzuat hazırlamayı amaçlayan, hakaret içeren çevrimiçi yayınlar yapan bireyleri tanımlamak için prosedürleri basitleştirmek için bir yasa revize etmeyi düşünüyor.


Yahoo, haber portalı sitesinde günlük olarak yayınlanan 290.000 yorumdan, AI teknolojisinin kötü niyetli veya haber hikayesinin içeriği ile düşük bir korelasyon içinde olduğunu düşündüğü yaklaşık 20.000 girişi sildiğini söyledi.

Şirket, yaptığı açıklamada, "Son derece trajik bir olayla ilgili son raporların ardından, Yahoo! Japonya hizmetlerinin güvenli kullanımı için karşı önlemleri daha da güçlendirecektir" dedi.

Operatör ayrıca, uzmanların çevrimiçi yayınları silme ile ilgili yasal sorunları tartışacakları bir toplantı düzenlemeyi planladığını da belirtti.

Yorum Gönderme

0 Yorumlar