Türkiye, ilaç alanında dünyadaki kuralları belirleyen Uluslararası Uyum Konseyine (ICH) tam üye olarak kabul edildi. | Kuytu Köşe - Sosyal İçerik Köşesi

Türkiye, ilaç alanında dünyadaki kuralları belirleyen Uluslararası Uyum Konseyine (ICH) tam üye olarak kabul edildi.


2017 yılı Kasım ayı tarihinde gözlemci pozisyonun da konseye katılan TİTCK, kısa sürede tam üyelik özelliklerinin tamamını yerine getirmeyi başardı ve kabul edildi.
Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu'nun (TİTCK) tam üyelik başvurusunun, Uluslararası Uyum Konseyi’nin (ICH) 27 Mayıs tarihli toplantısında oy topluluğu ile kabul edildiği, Sağlık Bakanlığı tarafından yazılı bir şekilde söylenildi.


İlaç yetkililerinden Japonya (PMDA), Kanada (Health Canada), Brezilya (Anvisa),
ABD (FDA), Avrupa Birliği (EMA), Singapur (HSA), İsviçre (Swissmedic), Çin (MNPA), Güney Kore (MFDS) ve Tayvan (TFDA) arasına katılan Türkiye böylece ilaç geliştirme alanında dünyada söz sahibi olan ülkelerden biri olacak.

Tam üyelik Türkiye için ne anlama geliyor ?

TİTCK, artık sadece ICH’nin teknik kılavuzlarına uyum sağlamakla kalmayacak, aynı zamanda söz konusu kılavuzların oluşturulmasına da fayda sağlayacak. Türkiye’nin ICH’ye tam üyeliğinin kabul edilmesi, Türk ilaç sektörüne uluslararası alanda güven ve saygınlık kazandırır. Bu da, Türkiye'nin ilaç ihracatına olumlu yönde fayda sağlar. TİTCK, artık sadece ICH’nin teknik kılavuzlarına uyum sağlamakla kalmayacak, aynı zamanda söz konusu kılavuzların oluşturulmasın da fayda sağlayacak.

ICH nedir ?

Orijinal adı, “The International Council for Harmonisation of Technical Requirements for Pharmaceuticals for Human Use” olan Uluslararası Uyum Konseyi (ICH), 1990 yılında ABD, Avrupa Birliği ve Japonya’nın ilaç yetkilileri tarafından kurulmuştu. Tüm dünyada ilaç düzenlemelerini yayımlayan, düzenleyen ve yol gösteren tek kurum olan ICH, ilaçların etkili, güvenli ve yüksek kalitede olup olmadığını kontrol ediyor.

TİTCK nedir ?

İlaç ve Tıbbi Cihaz Genel Müdürlüğü Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı'na bağlı olarak görev yapan bir genel müdürlüktür.

Yorum Gönderme

0 Yorumlar