Yoksa siz hala spor yapmaya ve düzenli beslenmeye başlamadınız mı? | Kuytu Köşe - Sosyal İçerik Köşesi

Yoksa siz hala spor yapmaya ve düzenli beslenmeye başlamadınız mı?


Sağlıklı yaşam dediğimiz zaman ilk aklımıza gelenler; yürüyüş yapmak, kısa egzersizler yapmak, yüzmek, futbol oynamak, basketbol oynamak ve diğer benzeri spor türleridir. Her şeyden önce aklımıza bir soru düşmeli. Biz bu faaliyetleri hayatımızda uygulamaya koyabiliyor muyuz? Haftanın kaç günü spor yapıyoruz  ya da evimizde kısa çalışma programları yapıyoruz?

Dünya genelinde obezite hastalığı her yıl artmaktadır. Obezite bir hastalıktır ve bu bilim insanlarınca kanıtlanmıştır. Aslında insan vücudu bir otomattır. Bir makina gibidir. Bu makinaya bakıma alınmazsa tehlikeli sonuçlar meydana getirebilir. Siz de vücudunuzu bir makina gibi güçlü ve sağlıklı hale getirmek istemez misiniz?


Sağlıklı bir yaşama başlamak istemez misiniz ? Eğer bu size zor bir şey olarak geliyorsa zamanla vücudunuzun alışacağı antrenman programı ve diyet listeleri uygulayabilirsiniz. Tabiki bu programlar bir doktor dahilinde olmalıdır. Spor insan zihnini ve bedenini güçlendirir. Kas ve iskelet sisteminin daha kuvvetli olmasını sağlar. Tansiyon ve şeker hastalığından korur. Düzenli uyku uyumanızı sağlar ve gün içinde üzerinizdeki mahmurluğu atmanıza yardımcı olur. Siz de vücudunuza önem veriyorsanız  haftada en az 2 gün yürüyüş bile olsa vücudunuzun ter atmasına izin verin. Göreceksiniz bu sizin vazgeçilmeziniz olacak.Sağlıklı yaşamın koşulu tabii ki sadace spor yapmaktan geçmiyor. Buna ek olarak beslenme, düzenli uyku ve zihnin psikolojik olarak rahatlığından geçiyor. İnsan zihni ve bedeni gün içinde iş yoğunluğu yaşadığı için bu sağlığımızı da olumsuz etki ediyor. Bu etkiyi ortadan kaldırmak için boş vakitlerimizde spor salonuna 1 saatımızı ya da 45 dakikamızı ayırıp kardıyo ya da fitness agırlıklı antrenmanlar yaparak bu stresi üzerimizden atabiliriz. 


İnsan vücudu, gün içinde yaktığı kaloriden çok, aldığı kalori fazla ise zayıflama durumumuz tehlikeye girebiliyor. Çok şekerli ve tuzlu besinler tüketmek de insan bedenine ve zihnine tehlike yaratmaktadır. Gün içinde evde aldığımız besinlerde mutlaka şeker ve tuz vardır. Ama bu şeker ve tuzu ne derecede kullandığımız önemlidir. Benim önerim ise tadımlık olarak bu besinleri öğünlerinizde kullanmanız. Unutmayın ki her şeyin fazlası zarardır sayın okurlarım. Sağlıklı yaşam bizim için düzenli beslenme, düzenli uyku ve haftalık yaptığımız antrenmanlardan geçmektedir. Genetik olarak insan vücudu bazen bu gelişimlere erken reaksiyon ya da geç reaksiyon gösterebilir. Unutmayın ki her insanın genetik yapısı farklıdır ve vücut da en iyi oldugu yerlerde kendini gelişmeye açık gösterecektir. Boş vakitlerimizde 30 dakika da olsa koşu ya da fitness yapmayı ihmal etmiyoruz sayın okurlar. Çünkü bu iş sabır gerektirir. Ve bu sabrın çoğu sizde mevcut. Kendini keşfet. Sporu ihmal etme. Düzenli beslen. Aşırı yağlı, tuzlu, şekerli yemeklerden uzak dur. Zihnin ve bedeninin bir zaman sonra nasıl değişiklikler yaşadığını kendiniz hissedeceksiniz. Bol koşu, fitness ve düzenli uyku hayatımızın vazgeçilmezi olacaktır. 


Geceleri uyurken odanızda teknolojik alet bulundurmayın. Radyasyon sizin epifiz bezinizi etkiler ve gün içinde üzerinizde halsizlik yapabilir. En sağlıklı uyku 11-4 arasında uyuduğumuz uykudur.  Spor ve düzenli uykuyu hiçbir zaman ihmal etmeyelim. Vücudumuzun ne kadar değerli olduğunu fark edelim. 

Yoksa siz hala spor yapmaya ve düzenli beslenmeye başlamadınız mı? 

Yorum Gönderme

0 Yorumlar