Parfümler nasıl kalıcı hale getiriliyor hiç merak ettiniz mi? | Kuytu Köşe - Sosyal İçerik Köşesi

Parfümler nasıl kalıcı hale getiriliyor hiç merak ettiniz mi?

Parfüm

Parfümlerde kalıcılık süresi önemlidir. Parfümün fiyatı arttıkça kalitesi ve kalıcılığı daha da etkili olabiliyor. Dünyaca ünlü parfümler ürünleri kalıcı hale getirebilmek için birçok ham madde kullanıyor. 

Peki, parfümler nasıl kalıcı hale getiriliyor hiç merak ettiniz mi?

Parfümlerin kalıcı olmasını sağlayan madde Ambergris adı verilen "Balina Kusmuğu" sayesindedir. Ambergris maddesi parfümleri kalıcı yapmasının yanı sıra kokuda veren bir maddedir. Bu madde ayrıştırılarak parfümlerin kalıcı etki sağlaması için ham madde olarak kullanılır.

1 Kilosu 100 binlerce lira değerinde olan Balina Kusmuğu (Ambergris) nedir ?

Balinanın midesini kılçık kemiklerinden korumak için ürettiği, zamanla sert bir hâle gelen ve birleşip yumrulaşmasıyla birlikte bir süre sonrasında dışkı veya kusmuğuyla dışarı attığı, özellikle değeri yüksek parfümlerin koku kalıcılığı için arındırılıp kullanılan bir maddedir.

Siyah Ambergris Örneği

Ambergris üretim öncesi kötü bir koku versede, belli aşamalardan geçtikten sonra tazeleyici güçlü bir kimyasala dönüştürülüyor. Kimyasala dönüştürüldükten sonra ise değerinde oldukça artış gösteriliyor.

Ambergris doğal olarak üretime giren bir maddedir ve parfümler için büyük rol oynamaktadır. Aynı zamanda kimyasal reaksiyonlar ile kuvvet taşımakta oluşuyla birlikte sentetik üretimde de baş gösteriyor. Görünüşü gri ve siyahımsı bir renk olan ambergris parfümün kalıcı kokusunu oluşturuyor.

Parfümlerde bulunan “Ambergris” adı verilen bu madde sayesinde koku daha kalıcı bir hâle getiriliyor. Bu sebeple parfüm fiyatlarında da oldukça artış görünüyor.

Türkiye'de Balina mevcut mu ? 

Türkiye sularında görülen 5 balina çeşidi vardır. Bunlar: 'Kaşalot', denizlerin tazısı olarak bilinen 'Uzun Balina', kavgacı olarak bilinen 'Küvier', en meraklı olan 'Minke' ve nadir görülen 'Mesoplodon'dur.

Yorum Gönderme

0 Yorumlar