12 Adımda Yeni Bir Sen Olmaya Var Mısın?
12 ADIMDA YENİ BİR SEN OLMAYA VAR MISIN?

SİL BAŞTAN BAŞLAMAK GEREK BAZEN!

İnsanların kendilerine özgü oluşturmuş oldukları yaşam alanları, kariyerleri boyunca kendi karakter ve kişiliğini yansıtacak olan mesleki konum ve statüleri, bununla birlikte sosyal çevresinde sadece kendine özgü imajı ve stiliyle mesaj verilmesiyle bilinmektedir…
Kişi kendini eksik ve yetersiz hissettiği süreçte ise kendisine şu soruları yönelterek değişim yolculuğuna sağlıklı bir düşünce yetisiyle harekete geçmelidir.

  • Kendimde bir eksiklik hissediyor muyum? Şayet ki hissediyorsam bu hangi konu üzerinedir? Hayır, eksiklik hissetmiyorsam eğer peki, beni mutsuz ve özgüvensiz psikolojisine kayıtsız bırakan problem nedir?
  • Gerçekten bu değişimi istiyor muyum?
  • Kendim için mi istiyorum? Yoksa beni bu değişime sokan etkenlere karşı değişimi kendime kalkan olarak gördüğüm için mi bu değişimi istiyorum? Veya birilerine kendimi ispat etme gibi bir amacım olduğu için mi bu değişimi istiyorum?
  • Değişim sonrası ne kadar mutlu ve tatmin olacağım veya olabilecek miyim?
  • Nereden başlamalıyım?


İşte bu ve buna benzer kendimize uygulayacağımız küçük bir soru cevap şeklinde olacak olan kendinizi geliştirme ve temel ihtiyaçlarınızı yenileme testiyle yeni bir sürece hatta yeni bir başlangıca adım atmış olacaksınız. Genellikle orta yaş krizine yakalanan grupların her ne kadar sıkça başvurdukları bir yöntem olsa da şeffaf bir gerçeklik kayıta değerdir. Kişi her imaj değişikliğiyle, her yeni kültür sanat aktivesiyle ve ara sıra kişinin kendi yaşam alanlarından dışarı çıkarak sıra dışı aktivelerde bulunmasıyla, yeni insanlarla farklı ortamlarda kaynaşmasıyla kendi öz benliğinde kaybetmiş olduğu veya ihmal etmiş olduğu değer ihtiyacına dokunmuş olacaktır.

1- Yaşam konforunuzu gözden geçirin.

Konforsuz bir yaşam şüphesiz rutin hayatta başarısızlık etkenlerinin başında gelen olmazsa olmaz kuralsızlıklardan ilkidir. Düzensiz bir uyku, sağlıksız devam eden beslenme alışkanlıkları, boş vakitlerin değerlendirilmemesi, 7/24 iş odaklı yaşanılması size hayatınızda yeniden "sil baştan" yapmanız gerektiğini ifade edecektir. Kişi gece uykusunda herhangi bir saatte uyumada sıkıntı yaşamıyorsa eğer en erken 22.00'da en geç ise 23.00 saatleri arasında uykuya geçiş yapmalıdır. Odasında bulunan bütün elektronik cihazlarla bağlantı kesilmelidir. Oda da mümkünse gece lambası veya herhangi sizi rahatsız edecek olan bir ışık olmamasına dikkat edilmelidir. Oda da sizi rahatsız edecek herhangi bir ses ortamı olmamasına ise yine ayrıca dikkat edilmelidir. Bu sayede yeterli uyku ihtiyacınızı karşılayarak güne daha zinde ve enerji dolu başlamış olacaksınız. Tabii bu noktada erken kalkmayı daima alışkanlık haline getirmekte ayrıca bir diğer dikkat edilmesi gereken maddeler arasında yer almaktadır. Günlük beslenme öğününü imkânınız varsa eğer alanında uzman bir diyetisyenden veya beslenme koçlarından destek alarak oluşturmaya özen gösteriniz. Şayet ki imkânınız yoksa eğer online araştırmalarınız neticesinde edinmiş olduğunuz günlük beslenme öğün tablosunu buzdolabınızın bir bölümüne asarak yine yeni bir başlangıca adım atmış olacaksınız.

2- Tek tip giyim modeline son veriniz ve renklerle aranızı uyumlaştırınız. Hatta konuyla ilgili olarak çok eksikleriniz bulunuyor ve tarzınızdan oldukça rahatsızsanız eğer bir stil danışmanından faydalanabilirsiniz.

Hz. Mevlana Celalettin Rumi Efendinin "İnsanlar kıyafetiyle karşılanır, İlmiyle ağırlanır, Ahlakıyla uğurlanır." Sözüne değinecek olursak eğer bu cümleden kişi eksiklerine nazaran nice manalar çıkarması yerinde ve tasavvurunda olacaktır. Kişi özgün tarzda ve kökten yapmış olacağı değişimle birlikte 21 kuluçka dönemini de hesaba katarak yola çıkmalıdır.

3- Saç kesim modeliniz, renginiz ve yıllarca kullandığınız parfüm kokularında olabildiğince mutlaka değişime başvurunuz.

4- Şuan ki yaşınız boyunca kararlı olarak bir konu ile ilgili önceden savunduğunuz fikir ve sabit görüşünüzü değiştirmeye odaklanınız. Bakış açınızı genişletiniz.

5- Fıtratınızın özünde bulunan ve bazı kişiler tarafından sıkça suistimal edilerek kullanılan iyi niyetinizi kontrol altına alınız. Her ricaya evet demekten vazgeçiniz ve bununla birlikte yaşam koçu misali çevrenizdeki insanların sorunlarına koşuşturma alışkanlığınızı noktalayınız. Önceliğin her zaman kendiniz olduğunu unutmayınız.

6- Özgüveninizi uyandığınız her güzel sabah da yeniden yeniden oluşturunuz. Çünkü bilinçaltında yer etmiş olan her olumsuz düşünce ve kurgunun altından mutlaka özgüven eksikliği ve depresyon ortaya çıkmaktadır.

7- Her konu ve kararda sonuca varacakken yaşamış olduğunuz kararsız ve araflıktan uzaklaşarak ne istediğini bilen, hayatta belirli netlikleri ve kararları olan bireyler olmaya özen gösteriniz. Bunca sene kendinizi gizlediğiniz o çetin kabuğunuzu kırarak sıyrılınız, arınınız.


8- Zaman su gibi akıp giderken ölmeden önce yapılması gerekenler başlığı adı altında bir liste oluşturunuz ve hayallerinizi ertelemek yerine harekete geçiniz. Böylece hayatınızda yapmayı hedeflediğiniz gayeleriniz olacaktır. Hayatınıza anlam, tertip ve düzen gelecektir.

9- Yeniliklere açık olunuz. Yeni dünya lezzetleri, dünyaca ünlü müzik ve enstrüman senfonileri, yeni mekanlar, yeni şehirler, yeni insan yüzleri, yeni roman türleri, yeni filmler, yeni manzaralar, yeni arkadaşlıklar, yeni kültürler ve hep yeni hep yeni bir bakış açısıyla tazelenmeye, yenilenmeye açık olunuz. Öğrenme içgüdünüzü pasifleştirmek yerine aksine daha çok üzerine giderek azmin gücüyle ulaşmanın lezzetini tadınız.

10- Kendinize özel bir yaşam çarkı ve hayat amacı yıldızı oluşturunuz. Böylelikle hayatınızdaki eksiklikleri tamamlayarak merkezinizde bulunan değer ve ilkeleri belirlemiş olacaksınız.

11- Hayatınızdaki eşyalardan ve haddinden fazla insan kalabalığından arınınız. Böylelikle üzerinizdeki gereksiz sorumluluk ve kuru kalabalıktan kurtulup rahatlayacaksınız.

12- Hayat bir öğretici olduğu kadar ne öğrendiğimizde veya öğrenmeden es geçirdiklerimiz, kaçırdıklarımızda bu noktada çok önemlidir. Hayatınızı mahveden değersizler yüzünden asla kendinizi, evreni veya kaderi suçlamayınız. Bilinçli bir birey olarak her zaman şunu düşününüz. Ya hayatımıza girenler bizlere bir şeyler öğretiyor ya da bizim hayatımızdan birşeyler öğrenip gidiyor. Meselenin özü kim heybesini payına düşen nasibiyle ne kadar doldurduğu ve aynı hataları aralıksız durmadan tekrar edip, etmediğidir. Üzüldüğünde erdemli bir insan ol ve yeniden ayağa kalkmak istediğinde kendinden özür dile. Seni mutlu ve memnun eden bir gün mü yaşadın o vakit kendine teşekkür et. Seni yaratana, evrene teşekkür et. Üzgünken seni mutlu eden yanındaki insana teşekkür et. Bu hayatta ki en büyük miras; Şüphesiz hayatına giriş çıkış yapan insanlardan aldığın mükâfatı, yaşayarak öğrendiklerindir.

Sevgiyle…


Gamze BOYNUEĞRİ
Gazeteci -Yazar
İlişki ve Yaşam Koçu

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Günlük hayatta kullanmamız gereken kelimeler...

Eski Türkiye'de Yaşadığım Bazı Rezillikler