Yapay Zeka Filmi İlahi Mesaj21. yüzyılın ortalarında bir mucit, kendi varlığından haberdar olan (yani özbilinç sahibi) yeni bir tür bilgisayar geliştirir. Bu icadın temel amacı, kendini insan yerine koyarak, insanlığın ortak sorunlarına çözüm bulmasıdır. Bu tür yapay zeka çeşitli robotlara monte edilir. Bunlardan biri, bir çocuk formundadır. Ve özbilinç sahibi bu robot'un ismi David (Haley Joel Osment)'tir. David kendisini gerçek bir çocukmuş gibi kendisini evlatlık olarak alan zengin bir aileye verilir. Bu ailenin Martin isminde çocuğu ağır hastadır. Yaşaması şüphelidir. Bu yüzden aile acılarını biraz olsun dindirmek için sevgilerini David'e vermek isterler. Sonradan Martin iyileşir ve ailesinin yanına döner. Fakat Martin yapay zeka olan ve gerçek bir insana benzeyen robot David'i içten içe kıskanmaya ve varlığından rahatsız olmaya başlar. Martin'in yüzünden başından şansız bir olay geçen David aile ile sorunlar yaşar. David robot olmanın dezavantajı olsa gerek istem dışı hareketleri ile Martin'e zarar verme ve ölüme sürükleme yönünde birkaç talihsiz olay yaşar. Bu olaylardan sonra anne dediği Martin'in annesi Monica çok sevdiği David'i yok olması için geri götürdüğü üretildiği firma yerine onu bir ormana bırakır ve kaçar. David basit bir makineden daha fazla bir şey olup olamayacağını yani gerçek bir insan olup olamayacağını merak etmektedir. Yolda karşısına çıkan Jigolo robot Joe (Jude Law) ile bu sorunun cevabını ararken, eski robotları toplayan robot avcıları ile karşılaşırlar.

Özeti bitirelim asıl konumuza geçelim; Robot avcıları, robotları yakalamaya çalışırken orda kurulan bir cümleden ve anlatılan olaydan ilham aldığım bir şeye değineceğim. İstem dışı yada değil filmde İlahi Mesaj var. Yönetmen yada senaristler kastlen mi yoksa yanlışlıkla mı böyle bir mesaj verdi, bilemem. Ama anlatılmak istenen şu (Onların terimi ile); "Tanrı'nın yarattığı ile Yapay Zeka Robotları hiç birbirini tutar mı?".

Filmi dikkatle izlediğinizde diyosunuz ki, robotta olsa insan gibi birşey yapılabiliyor mu acaba diyerek, marksist bir senaryo olduğundan şüphe duyuyorsunuz. Filmin akıcılığının uyandırdığı duyguyla izlemeye devam ediyorsunuz. Filmin ortalarında dediğim sahnelere rastladığınızda ilk anda hissettiğiniz önyargılı duygudan kurtulup bir rahatlama geliyor ve tüyleriniz ürperiyor. Evet o İlahi Mesaj'a rastlıyorsunuz ve şaşkınlığınız artıyor. Ancak çok dikkatli izlemeniz lazım o mesaji anlamanız ve görmeniz için.

Ateisti imana getirebilecek kadar bilimsel bir mesaj...

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

12 Adımda Yeni Bir Sen Olmaya Var Mısın?

Günlük hayatta kullanmamız gereken kelimeler...

Eski Türkiye'de Yaşadığım Bazı Rezillikler