Stresi Yok Eden 5 Temel Esas | Kuytu Köşe - Sosyal İçerik Köşesi

Stresi Yok Eden 5 Temel Esas

Gelelim Atalarımızın kullandığı stres yok eden yöntemlere. Biliriz ki, Osmanlı'da devlet yönetmek meşakkatli bir işti. Bir diğer tabir ile stres yoğundu. Üzerlerinden bu stresi nasıl atıyorlarmış ve bunca zorluklar karşısında nasıl sabredip, 622 yıl boyunca meşakkatli işlerin üstesinden gelmişler birlikte araştırmalarıma ve bu araştırmalarımdan aldığım ilhamla yazdığım makaleme bakalım...Gelelim Atalarımızın kullandığı stres yok eden yöntemlere. Biliriz ki, Osmanlı'da devlet yönetmek meşakkatli bir işti. Bir diğer tabir ile stres yoğundu. Üzerlerinden bu stresi nasıl atıyorlarmış ve bunca zorluklar karşısında nasıl sabredip, 622 yıl boyunca meşakkatli işlerin üstesinden gelmişler birlikte araştırmalarıma ve bu araştırmalarımdan aldığım ilhamla yazdığım makaleme bakalım.

5 temel esasları varmış. Ben bu 5 temel esasları sizlere kendi kalemim ve düşüncelerim ile açıklamaya gayret gösterdim.

1-Er-rızku al’allah:


Rızkı verenin sadece Allah olduğunu benimsemek ve bunu unutmamak gerekir. Başkasının önünde eğilmemek, kimseye muhtaç olmamak, kula minnet eylemeden sadece rızkını aramak gerekir.

2- Tevekkeltü al’allah:


Herşeyi Allah'tan istemek, ona dayanmaktan geçer Tevekkeltü. Unutmayalım, Allah'ın sonsuz kudret sahibi olduğunu ve verebileceklerin sınırı olmadığını... Allah'a sığın rahat et. Sadece ondan iste, herşeyi ve iman et.

3- Ya Nasip:


Herşeyin Allah'ın eseri olduğunu unutmayalım. Yaşantımızda verdiğimiz kararların fiillerinin Allah tarafından yaratıldığını ve Allah'ın bize bahşetmiş olduğu akıl nimetini doğru kullanarak bu fiilleri kontrol altında kullanmamızın ne kadar faydalı olduğunu göreceksiniz. Unutmayın! Geleceği bilemiyoruz. Ama aklımızı ve bize bahşedilen fiilleri doğru kullanırsak nasip olan şeyleri de doğru yerde arayabiliriz. Nasip aramanın en doğru şekli isyan etmemektir. Bir şey nasip olmuyorsa bilin ki, daha büyük nasipler bizi bekliyordur.

4- Ya Sabır:


Ne diyor Yaradan kitabında; Ey o bütün iyman edenler sabr-ü salât ile yardım isteyin, şüphe yok ki Allah sabr edenlerle beraberdir(Bakara Suresi 153. Ayet). Her şeyin başı korkmamaktan geçer. Her şeyin başı hasete düşmemek ve nefsimize irade sergilemekten geçer. Şeytanın tuzaklarına düşmeyelim. Vaktinden önce ekinler bile hasat vermiyor. Herşeyin vakti olduğunu ve zamanında güzel olduğunu unutmayalım. Atalarımız ne demiş;"Acele işe şeytan karışır." Sabredelim. Rabbim sabreden kullarını sever ve mükafatlandırır.

5-Bu da geçer ya hû:


Hayatın fani olduğunu unutmayalım. Allah'ın istemediği hiç bir şey olmaz. Ne diyor kitabımız Kur-an; Kün fe yekun(Ol der ve olur)/Yasin Suresi 82. Ayet. Bu hayatta güzellik, zenginlik, hastalık, mutluluk, başarı, başarısızlık, hüzün, acı aklınıza gelecek her şey geçicidir. Sagopa Kajmer'in Meftun parçasından bir cümlesi canlandı aklımda; "Derdi veren dermanını unutur mu hiç? İsyanın ağızdan çıkmadan girişte yakala ve boğ." diyordu üstad. Aynen derdi veren dermansız dert vermez. Yeterki istemesini bilelim. "Ya Şafi" ismiyle şifa verenin Allah olduğunu unutmamak derdimizin devasının yarısıdır. Şifa her zaman vardır. Ruh hastalanır, beden hastalanır, akıl hastalanır ama devası olmayan tek şey kalbimizin mühürlenmesidir. Kalbimiz vesvese vericilerin esiri olmasın yeter. "Bu da geçer ya hü" diyerekten hiç bir şeyi gözümüzde ve kafamızda büyütmeyelim. Bir balon şişirdikçe şişer şişer. Sonra patlar. Uğraşmazsakta olduğu gibi durur. Dertler ve hayattaki güzelliklerde böyledir. Fazlası herşeyin zarar. Her şeyi dozunda yaşayalım ve yaşatalım. Dertlerimizide ne kadar büyütürsek balon misali kafamızda şişer şişer, sonrası malüm.

Şükretmeyi ve zikretmeyi hiçbir zaman unutmayalım. Senin sahip olduklarına, sahip olamayanlar var. Hiç bir şeyin fazlasını istemeden azla yetinmesini bilelim. Bu 5 maddeyi kaleme almak istedim. inşAllah açıklayabilmişimdir. Bunları hayatımız bir parçası haline getirirsek, ne dert ne tasa ne stres kalır.

Selam ve dua ile...


Yorumlar

BLOGGER
Ad

Aile,3,Çevre,1,Çiğdem Altınöz,2,Çocuk Gelişimi,2,Emre Börü Alpagu,9,Film,2,Film Özetleri,1,Gamze Boynueğri,1,Gündem,2,Hasret Yıldırım,1,İlginç İçerikler,1,İslam Köşesi,1,Kamp Alanları,1,Karalama Defteri,13,Kişisel Gelişim,1,Liste Filmler,1,Liste İslamiyet,2,Ramin Agaquliyev,1,Sağlık,2,Serkan Çelik,8,Sinem Dönderici,1,Şifalı Bitkiler,2,Tuğba Karabulut (Evvahe),1,
ltr
item
Kuytu Köşe - Sosyal İçerik Köşesi: Stresi Yok Eden 5 Temel Esas
Stresi Yok Eden 5 Temel Esas
Gelelim Atalarımızın kullandığı stres yok eden yöntemlere. Biliriz ki, Osmanlı'da devlet yönetmek meşakkatli bir işti. Bir diğer tabir ile stres yoğundu. Üzerlerinden bu stresi nasıl atıyorlarmış ve bunca zorluklar karşısında nasıl sabredip, 622 yıl boyunca meşakkatli işlerin üstesinden gelmişler birlikte araştırmalarıma ve bu araştırmalarımdan aldığım ilhamla yazdığım makaleme bakalım...
https://1.bp.blogspot.com/-SLAaoCWWQWg/XU4Vfor2NjI/AAAAAAAAC5I/Et08zwBlRuI8oDhZC7ofUynj4KgP1zvrgCLcBGAs/s640/stres.webp
https://1.bp.blogspot.com/-SLAaoCWWQWg/XU4Vfor2NjI/AAAAAAAAC5I/Et08zwBlRuI8oDhZC7ofUynj4KgP1zvrgCLcBGAs/s72-c/stres.webp
Kuytu Köşe - Sosyal İçerik Köşesi
https://www.kuytukose.com/2019/08/stresi-yok-eden-5-temel-esas.html
https://www.kuytukose.com/
https://www.kuytukose.com/
https://www.kuytukose.com/2019/08/stresi-yok-eden-5-temel-esas.html
true
3339294035400850330
UTF-8
Tüm yayınlar yüklendi Yayın bulunamadı! Tümü Devamı Cevap Cevabı iptal et Sil Yazar Ana Sayfa Sayfalar Yayınlar Tümünü göster Önerilenler Etiketler Arşiv Ara Tüm Yayınlar İsteğinizle ilgili herhangi bir gönderi bulunamadı. Ana Sayfaya Dönmek İçin Tıklayın. Pazar Pzartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Oca Şub Mar Nis May Haz Tem Ağu Eyl Eki Kas Ara az önce 1 ay önce $$1$$ dakika önce 1 saat önce $$1$$ saat önce dün $$1$$ gün önce $$1$$ bir hafta önce 5 hafta önce Takipçiler Takip et Kilitli içerik Kilidini açmak için lütfen paylaşın Tüm Kodu Kopyala Tüm Kodu Seç Tüm kodlar panoya kopyalandı Kodları kopyalamak için [CTRL] + [C] (veya Mac ile CMD + C) tuşlarına basın