Günlük hayatta kullanmamız gereken kelimeler...Günlük hayatta karşılaştığımızda olaylar esnasında yada bulunduğumuz hal-hareketlerde kullandığımız ve kullanmamız gereken bazı kelimeler vardır. Şimdi sizlere atalarımızın dahi günlük hayatlarında eksik etmediği o kelimeleri açıklayarak yazıyorum.

1-Bismillah:

Atacağımız her adımda, yapacağımız her işte bu kelime vardır. Bir işe başlamadan önce söylenen bu kelime, "Bir işe Allah'ın adı ile başlarım." demektir ve Bismillahirrahmanirrahim'in kısaltılmışıdır. Bu kelimeyi dillerimizden hiç eksiltmeyelim.
Örneğin;

 • Yemeğe başlarken bismillah demeden başlamayız.
 • İşe başlarken bismillah demeden başlamayız.

2-Elhamdülillah:

Allah'ın verdiği her nimete şükretmektir. Allah'ın bize vermiş olduğu tüm imkanları bize fayda sağlayacak şekilde kullandığımız zaman, o imkanlara sahip olduğumuz için hamd etmek yani şükretmektir. Kısaca; Atacağımız her adımda Bismillah diyorsak attığımız bu adımların sonunda da Elhamdülillah deriz.
Örneğin;

 • Yemekten sonra elhamdülillah denir.
 • Bu işte bitti hayırlısı ile elhamdülillah.
 • Herhangi bir şey nasip olduğu zaman elhamdülillah denir.
 • Elimiz ve ayağımızı kullanabildiğimiz için elhamdülillah denir gibi...

3-İnşaAllah:

Günlük hayatta en çok kullandığımız kelimelerin başında gelen bu güzel kelimeyi dillerimizden hiç düşürmeyelim. Karşımızdaki kişilerin arzuları doğrultusunda arzularını karşılayabilmek için  yada yapacak olduğunuz her konuda Allah'tan izin istemiş oluyoruz. Allah dilerse olur gibi.
Örneğin;

 • İnşaAllah yaparım. 
 • İnşaAllah giderim.
 • İnşaAllah sınavı geçerim. 
 • inşaAllah dediğin gibidir.
 • vebenzeri gibi...

4-Eyvallah:

Hakla kabul ettik, haktandır ve memnuniyeti ifade eder.
Örneğin;

 • Karşımızdakinin sergilediği tutuma göre; Güzel söz gibi, yapılan ikram gibi, bizim hoşumuza giden hareketlerin tümünde teşekkür ederim manasında, eyvallah denir.
 • Ayrılıp giderken, Allah’a ısmarladık anlamında eyvallah denir.
 • Herhangi biri bizden yardım istediğinde, evet anlamında eyvallah denir. 
 • Karşımızdakine senin dediğin gibi olsun, nasıl istersen, öyle olsun anlamında eyvallah denir.
 • Biri ile vedalaşırken hoşçakal anlamında eyvallah denir.
 • Hoş gördüğümüz herşey karşısında da eyvallah deriz.

Eyvâllah etmemek ise; Kimseye boyun eğmemek, hoş görmemek yada karşımızdakinin tavrını onaylamamaktır.5-MaşaAllah, barekAllah:

Hani kullandığımız bazı tabirler vardır; "Nazar değdi", "Nazar değmesin","Kesin nazara geldim","Gözü değdi" gibi... İşte karşımızdaki kişiyi bu gibi durumlarda burakmamak için Maşaallah kelimesini "Allah nazarlardan saklasın" anlamında kullanırak, Allah'tan olduğunu tasdik ederiz ve bu şekilde nazarı savmış oluruz.
BarekAllah kelimesi maşaAllah ile birlikte kullanılır. Bu da övdüğümüz ve hayranlıkla baktığımız şeyin, bizim içinde mübarek eylenmesi için kullanılır.
Örneğin;

 • Maşaallah, barekAllah ne kadar güzel bir bebek.
 • Maşaallah, barekAllah  güzel bir üniversite kazanmışsın.
 • Maşaallah, barekAllah  sesin çok güzel.
 • Maşaallah, barekAllah  Rabbim ne güzel yaratmış gibi...

6-Subhan'Allah:

Çevremizde gördüğümüz nadir şeyler karşısında bazen şaşırırız ve hayranlık duyarız. İlk defa gördüğümüz bir çiçek olur, ilk defa gördüğümüz bir hayvan olur, ilk defa gördüğümüz bir şey olur. Bu gibi durumlarda Allah'ın kusursuz yaradışı aklımıza gelir. Subhan'Allah diyerekte, Allah'ın kusursuz olduğunu dile getirmiş oluyoruz.
Örneğin;

 • Tavus kuşu rengarenk açıldığında, Allah'ın kusursuz yaradışı aklımıza gelir ve Subhan'Allah demeden durmak mümkün değildir, mesela.

7-HasbünAllah:

Forumlarda bu kelime hakkında güzel bir yoruma denk geldim ve sizinle onu paylaşmak istedim bu konuda. Bu yorumu yazana teşekkür ederim. Biraz düzenleme yaparak, eklemelerim ile noktalama işaretleri ve kelime hatalarını giderdim.
Halk arasında ‘’hasbünallahü ve ni'melvekîl’’ diye söylenen ayettir. İnsanlar kızgınlık ve sıkıntı anında öfkeyi, kötü sözü savmak için bu ayet okunur. Zor durumda kalınca Allah'tan yardım dilemek amacıyla da denir. Bu ayet insanın sinirlerine hakim olamayıp ağzından kötü sözler çıkarmasına engel teşkil eder. İnsanlar huzursuz olunca Allah’ı anmalıdır. Bu manada şu ayetler hatırlanmalı;
ALLAH'ı anmakla huzur bulur. Bilesiniz ki, kalpler ALLAH'ı anmakla yatışır. (3/28 Rad)

Öfkelerini yutanlardır onlar, insanları affedenlerdir. (3/134)

Ali imran Doğru açıklaması şudur; 'hasbünallahü ve ni'melvekîl ' allah bize yeter, o ne güzel hâmî, ne güzel güvencedir' manasına gelir ve ali imran süresi 3/173'den bir ayettir..

['Allah bize yeter. ‘’ O ne güzel Vekil'dir (koruyucu) ’’.3/173] 

 'ni'melmevlâ ve ni'mennasîr ' 
 o ne güzel mevlâ, ne koruyucu bir otorite ve ne kadar yerinde ve zamanında yardım edendir' şeklindeki enfal süresi 8/40 âyetinden devam eder.

[Allah sizin Mevla'nızdır.Ne güzel Mevla'dır O, ne güzel destekler ; ne güzel Nasır'dır O, ne güzel yardım eder. 8/40’dan parça]

'gufraneke rabbena ve ileyhil masir'
Rabbimiz mağfiretini isteriz, dönüşümüz sanadır. cümlesiyle sonlandırılan amenel resulu’ da bir bölüm [ Bakara 2/285 ] olarak geçen surenin son cümlesidir.

8-Vallahi Billahi Tallahi:

Karşımızdaki insanı emin olduğumuz, doğruluğu kesin olan herhangi bir konuda inandırmak için yada bir şeye taahhüt vermek için, Allah'ın şahidimiz olduğunu, Allah'ın adıyla yemin ettiğimizi gösterdiğiniz, doğru söylediğimize dair Allah'ın lafzını kullanılarak yaptığımız, günlük konuşmalarda sıkça kullandığımız yemin sözcükleridir.
Yalnız unutmayalım, yalan yere yeminin cezası ağırdır. Ayette bize şöyle buyrulmuştur;
"Birbirinizi aldatmak için (yalan) yemin etmeyin, bu yüzden yere sağlam basan ayak sürçebilir ve Allah yolundan alıkoymanıza karşılık kötü bir azab tadarsınız. Bunun için size (ahirette de) büyük bir azab vardır." (Nahl,16/94)

9-Estağfirullah:

Allah'tan af ve mağrifet istemek için sıklıkla kullanırız. Bir günah işlediğimizi hissettiğimiz an da yada işlediğimizde refleks olarak ağızlarımızda yer edinmesi gereken kelimedir. "Allah'ım yaptığım şey için senden af diliyorum" anlamına gelir.

Yorum bölümüne aklınıza gelenler ve eklemek istedikleriniz var ise yazabilirsiniz.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

12 Adımda Yeni Bir Sen Olmaya Var Mısın?

Eski Türkiye'de Yaşadığım Bazı Rezillikler