Bu Umursamazlık Neden?İnsanlar nasıl bu kadar umursamaz olabiliyor anlamıyorum. Sonuçta inançlı insanlarız elhamdülillah. Velhasıl inançlı insanlara bencillik kavramı ve ben duygusu haram kılınmıştır. Yani Allah bize karşımızdaki insanları umursamamız gerektiğini, düşünmemiz gerektiğini, görmemezlikten gelmemeyi emreder. Sonuçta dünyaya gönderiliş amacımız kendimizden ibaret değil demi? Başkaları ile ilgilenmek, yardımseverlik ve iyimserlik sevaptır. Bir nevi ibadet sayılır.

Her insan bazı olaylar yaşar, iyi yahut kötü. İnsan, hayatı boyunca dört dörtlük bir yaşam sürmez. Her insanın hayatına zulm eden, kötü şeyler yaşatan, silinemeyen izler bırakan kişi yahut kişiler girmiştir. Bunlar belli bir süre insanda bıkkınlık oluşturabilir. Ama biz bundan ne sonuç çıkarmalıyız, mühim olan bu. Bir başkası sana bir çok şey yaşattı diye, sende sana yaşatan yahut yaşatanlar gibi olmaya çalışırsan yada olursan o zaman hayatına giren zalimlerden farkın kalır mı? Sen sana yaşatılanlara inat, "Ben başkasına yaşatmayacağım." demelisinki, zulmedenler amacına ulaşamamış ve seni yıldıramamış olsunlar. Aksine daha iyi, daha anlayışlı, yaşadıkların tecrübesi ile daha umursar bir yapıya bürünebilirsin. Çünkü yaşanmışlıklardır, insanı olgunlaştıran. Olgun insanlarda karşısındakine nasıl davranmasını bilecek kadar iyilerdir.

Her bir insan aynı değildir. Eger sen düşünürsen, karşındakininde sana acıyı tattıranlar gibi olduğunu, bu sefer masum insanlarada sen acı yaşatmış olur, sen zalim olmuş olursun. Çok ince bir çizgi var ama zor bir şey yok. Çünkü Allah zaten her insana merhamet duygusu vermiş.

Hayatın seni yorması demek, sende karşındaki insanı yoracağım demek değildir. Bahane olmamalı. Yada yorgunluğun acısını başkalarından çıkartacak kadar alçalmamalısın. Çünkü hayat yorgunluğu, insani olgunlaştıran bir nevi ilaçtır. İnsan yoruldukça olgunluk kazanır ve bir zaman gelir bu kazanılan olgunluk en güzel mola olur.

Umursuzluk zalimliktir. Umursuz şeytanlaşmışlara inat, her şeyi kendi sorunumuz gibi düşünmeli, her insan hayatını ciddiye almalıyız. İnsan hayatı yabana atılacak kadar basit değil. Çünkü onu Allah yarattı ve sen Allah'ın yarattıklarındanda vicdanen sorumlusun. Kendine merhametsiz ve vicdansız olmayı yediriyorsan ne ala ama bende insanim diyorsan karşındakine insan muamelemesi göstermeli ve kırılsan dahi kırmamalı, incinsende incitmemelisinki mükafatını hayatının kalanında ve ahirette en güzel şekilde alabilesin.

Umursuzlara inat, en ufak şeyleri bile kendi sorunu edinen umurlu insanlara selam olsun. Lütfen kendimize yapılanları başkalarına yapmayalım. Kendimize yaşatılanları başkalarına yaşatmayalım. Dünya zalim olacak kadar uzun değil. 3 günlük dünyada iyiliğimizden ve vicdanımızdan zaaf vermeyelim, kullanılmasına izin vermeyelim.

Öfke ile kalkan zararla oturur. Bir şeyi yapmadan önce düşünürsek o zaman umursar olduğumuzu göreceğiz. Umursamak ne olursa olsun nadir kişilerde bulunan bir değerli madendir. O madene herkesin sahip olması dileğiyle...

Serkan Çelik

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

12 Adımda Yeni Bir Sen Olmaya Var Mısın?

Günlük hayatta kullanmamız gereken kelimeler...

Eski Türkiye'de Yaşadığım Bazı Rezillikler